Bőséges évnek néz elébe a budapesti Ludwig Múzeum: Fabényi Júlia a szerdai sajtótájékoztatón ismertette az intézmény 2023-as programtervét, melyen az is kiderült, hogy idén a gondoskodás mint jelenség szolgál a kiállítások és a kapcsolódó programok értelmezési keretéül.
Az idei első tárlat Lengyel András képzőművész költői és játékos életművét mutatja be középpontban a felhő-motívummal, amelyet az alkotó a hetvenes évek óta gyűjt. Március 31-től Boris Lurie amerikai és Wolf Vostell német művész soa témájú alkotásait nézhetjük meg, amelyek rendhagyó ábrázolásukkal vádiratot is jelentenek a fogyasztói társadalom ellen. Június 23-ától látható a Cukizmus. Absztrakció és figuralitás című tárlat, amely a festészet új és aktuális tendenciáját szemlélteti olyan művekkel, melyek a rajzfilmekből, a képregényekből és az internetről vett képi világot jelenítik meg. Október 20-ától a német származású jazz zenész és fotóművész, Till Brönner munkáira esik a fókusz, bemutatva a pandémia utáni Európa valóságát.
Idén az Esterházy Privatstiftung ismét meghirdeti az Esterházy Művészeti Díjat (Esterházy Art Award), a benyújtott pályázatokból egy nemzetközi szakmai zsűri választja ki a díjra jelölt maximum huszonöt művészt, kiknek munkáiból válogatást állítanak ki december 15-től a Ludwigban. Az egyenként ötezer euróval jutalmazott elismerést kétévente, három negyvenöt év alatti képzőművésznek ítéli oda a független szakmai grémium.
A májusban nyíló 18. Velencei Építészeti Biennálén a Ludwig Múzeum a Néprajzi Múzeummal és a Városliget Zrt.-ével együttműködve a Reziduum – The Frequency of Architecture című kiállítást mutatja be. Az interaktív – hang-, fény- és térinstallációjú – kiállítás fókuszában Budapest új épülete, a Ferencz Marcel (Napur Architect) által tervezett új Néprajzi Múzeum áll.