akkumulátor;

- „Rossz úton jár, aki az édesanyákkal akar ujjat húzni” - Az akkumulátorgyárak építése ellen tiltakoztak Debrecenben

A tüntetés előtt több mint tizenegyezer tiltakozó aláírását tartalmazó petíciót próbáltak átadni Papp Lászlónak, Debrecen fideszes polgármesterének.

– Nem beszélnek a levegőterhelés kockázatairól, a talajszennyezésről, az óriási forgalomról, s gyalázatos álhír, hogy a kínai akkumulátorgyárnak bármiféle komoly gazdasági haszna lenne. Munkaerőhiány van, ezek az üzemek alig adóznak valamit, elviszik a profitot, de idehozzák a szennyezést, a kormány pedig folyamatosan titkolózik az adatokkal. Ezt a gyárat azért nem lehet megépíteni, mert az emberek nem akarják – mondta Keresztes László Lóránt, az Országgyűlés Fenntartható fejlődés bizottságának LMP-s elnöke csütörtök este Debrecenben, a pártja által szervezett, az akkumulátorgyárak építése ellen tiltakozó demonstráción.

Schmuck Erzsébet társelnök megköszönte, hogy ennyien eljöttek – csaknem ötszázan voltak a helyszínen – és ki mertek állni magukért egy olyan fideszes városban, ahol a „falnak is füle van”. Schmuck szerint egy olyan gyárat telepítenének ide, amely felemészti a város vízigényét, és másfél paksi energiára van szüksége, ráadásul az elhasználódott akkumulátorokat is a gyártónak kell megsemmisítenie, ami miatt később „a használt akkumulátorhulladékok országa” leszünk.

Kozma Éva mikepércsi édesanya szinte sírva sorolta, miért ellenzik szülőként a beruházást, miközben a gyerekeik jövőjéért való küzdelemért „cserébe” a kormányoldalról lehazaárulózzák, Soros-bérencnek nevezik őket. 

Hozzátette: minden olyan népszavazás mögé odaállnak, amely megakadályozza a gyár felépítését. Horváth Nándor László, Debreceniek az akkumulátorgyár ellen csoport tagja ehhez annyit fűzött hozzá:

rossz úton jár, aki az édesanyákkal akar ujjat húzni.

A tüntetés előtt több mint tizenegyezer tiltakozó aláírását tartalmazó petíciót próbáltak átadni aktivisták Papp Lászlónak, a hajdú-bihari város fideszes polgármesterének, helyette azonban Szekeres Antal jegyző vette át az íveket. Az aláírók azt követelik, hogy a város polgármestere a külföldi multik helyett a helyi lakosok érdekeit képviselje és akadályozza meg az akkumulátorgyár épülését.

Az aktivisták a petíció mellé “kreatív ajándékkal” is készültek: egy doboz „mindenmentes” pogácsát adtak át, azt demonstrálva, hogy ilyennek, azaz szennyeződéstől mentesnek szeretnék látni a város környezetét és az országot.

Gulyás Gergely nyugtatna

Gulyás Gergely miniszter a csütörtöki kormányinfón a Debrecenbe tervezett kínai akkumulátorgyárral kapcsolatban azt mondta: a legszigorúbb környezetvédelmi előírások betartása az állami támogatás feltétele. Szerinte nem pontos a sajtóban megjelent, 320 milliárd forintos támogatási összeg, de azt elismerte, hogy az legalább százmilliárdos nagyságrendű. Gulyás bízik benne, hogy az üzem működéséhez szükséges munkaerő magyar munkavállalókkal megoldható, a tiltakozásokra pedig úgy reagált, hogy a kérdésekre szakmai választ kell adni, megnyugtatva azokat, akik egyébként jóhiszeműen egy komoly fejlesztéstől félve aggódnak egy ilyen fejlesztés miatt.

Uniós nyomására hét miniszter távozik alapítványi egyetemek irányító testületeiből, de ezzel még nem szűnik meg a kormányzati befolyás. Kérdés, Brüsszel megelégszik-e ennyivel.