forint;történelem;

- Már csak dísznek jók, de mintegy másfémilliárd 1 és 2 forintos érme maradt az emberek zsebében a 15 évvel ezelőtti bevonás után

Ha valaki mostanában talál otthon egy elfelejtett perselymalacot, már nem sok mindent tehet.

Számítások szerint 1491 millió darab 1 és 2 forintos érme maradt az emberek zsebében a 15 évvel ezelőtti bevonás után. Ezek összsúlya 3742 tonna, ami nagyjából 650 afrikai elefánt súlyának felel meg. A Magyar Nemzeti Bank 2008. március 1-jén vonta ki a forgalomból az 1 és 2 forintos érméket, mivel hosszabb idő óta egyre kevésbé használták ezeket a címleteket. Az érmékre csupán a kisebb összegű készpénzes tranzakciók pontos elszámolásához volt szükség, ráadásul az áru- és italautomaták többsége sem fogadta el ezeket. Az érmék mindinkább „egyszer használatossá” váltak, a jegybankból kikerülve az első fizetési tranzakciót követően túlnyomó részük pénztárcákban, perselyekben gyűlt, vagy elkallódott, elveszett.

Az 1 és 2 forintos érmék bevonását 2007. szeptember 30-án hirdették meg. Ezen a napon 1046 millió darab 1 forintos és 898 millió darab 2 forintos érme volt forgalomban. A bevonás időpontjától számított öt évig lehetett beváltani. A jegybank tájékoztatása szerint hozzájuk 204 millió darab 1 forintos és 239 millió darab 2 forintos érkezett vissza. De így is jelentős mennyiség maradt a pénztárcákban, nadrágzsebekben, az 1 forintosokból 837 millió darab, a 2 forintosokból pedig 654 millió darab. A bevont érmék alapanyagát az MNB nemzetközi pályázat útján értékesítette. 

Ha valaki mostanában talál otthon egy elfelejtett perselymalacot, benne 1 és 2 forintosokkal, sajnos már nem sok mindent tehet, ugyanis az átváltási határnaptól ezekhez már nem kapcsolódik semmiféle, a törvényes fizetőeszköz jellegből eredő jog, illetve kötelezettség, tehát sem fizetni nem tudunk velük, sem beváltani. A készpénzforgalmon kívül viszont szabadon felhasználhatók például dekorációs céllal.

Az 1 és 2 forintosok gyártási költsége 2007-ben mintegy 5-6-szorosa volt a névértéküknek, azonban nem ez volt a döntő indoka a bevonásnak, hanem az, hogy ezen érmék már nem vettek részt aktívan a készpénzforgalomban. A bevont érmék begyűjtésének és szállításának milliós nagyságrendű egyszeri költsége volt, amit az értékesítésből befolyt összeg fedezett. Az MNB tájékoztatása szerint a két címlet bevonása éves szinten mintegy négymilliárd forintos megtakarítást jelentett. 

Arra a kérdésünkre, hogy hasonló sorsa jut-e az 5 forintos, a jegybank válaszában elmondta: az 1 és 2 forintosok bevonását követően az 5 forintos a két címlet helyettesítőjévé vált. Az elmúlt években az 5 forintosok aránya a forgalomban lévő érmék összetételében nem változott, több mint egy évtizede stabilan 33 százalék körüli. Egy esetleges bevonásról szóló döntést minden esetben alapos mérlegelésnek kell megelőznie.

Mindebből úgy tűnik, hogy a közeljövőben nem kell számítani az öt forintosok kivonására. 

Egyre fiatalabb életkorban ismerik fel a pszichiátriai betegségeket, így a terápiát is egyre korábban lehet elkezdeni. Az állapot javulásában óriási a család szerepe.