;

infláció;Orbán Viktor;jegybanki alapkamat;forintárfolyam;ársapka;

- Fék és gáz

„Szerintem azt mondani, hogy a magyar kormány felelős az inflációért, az teljes tájékozatlanságra és közgazdasági műveletlenségre utal” - mondta Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn a parlamentben. Nem tudom eldönteni, hogy arról van-e szó, hogy Orbán velejéig cinikus vagy valóban elhiszi a propaganda által gyártott hazugságokat is. Sajnos egyre több esetben derül ki, hogy a kormány a saját maga által kreált alternatív valóságban él, és ennek megfelelően születnek a meghökkentő kormányhatározatok - az ország kárára. 

Tény, nem csak az Orbán-kormány felelős az Európa-rekorder inflációért, benne az élelmiszerárak száguldásáért, de hatalmas a felelőssége abban, hogy nálunk emelkedtek a leggyorsabban az árak. A gyors drágulásért a kormány mellett természetesen vastagon felelősek a külpiaci folyamatok és a jegybank is. Ám míg a kormány továbbra sem tesz semmit az infláció csökkentése érdekében, sőt gerjeszti azt az ársapkák fenntartásával, a különadókkal, a jegybank belátta és igyekszik korrigálni korábbi hibáit.

Az MNB a múlt évtizedben galamblelkű volt, nem zavarta az infláció egyre nyilvánvalóbb emelkedése, és a kormányt támogatva a gazdasági növekedést hajszolta. Amikor robbant az infláció már hiába kezdtek kamatemelésbe. Újabb hiba volt a monetáris szigorítás tavaly októberi leállítása is, ezért zuhant be a forint árfolyama.

A jegybank a saját kárán megtanulta, nem lehet lebecsülni az inflációt. Most szuperhéjaként hallani sem akar a kamatok idő előtti csökkentéséről – ezt üzente keddi döntésével a Monetáris Tanács. Ráadásul az uniós inflációs adatok is azt mutatják, hogy januárban megtorpant a dezinfláció, amire válaszul még magasabbra emelheti a kamatokat az Európai Központi Bank. Már csak ezért sem csökkentheti a rátát az MNB, amely úgy tűnik eltökélt az infláció elleni harcban. Ugyanez nem mondható el a kormányról. A jegybank fékez, a kormány már gázpedált rugdossa, kamatot csökkentene. Az elmúlt 20 évben többször láttunk ilyet, és mindig összeomlás lett a vége.