Hétfőn derült ki, hogy egy néhány hetes katonai kiképzést követően alezredesi fokozatba ejtőernyőzött Veres István first gentleman, azaz Novák Katalin köztársasági elnök férje. Ez nem akármilyen teljesítmény, ugyanis a Magyar Hang honvédségi forrása szerint átlag földi halandó körülbelül 20 év alatt tud összehozni ilyen bravúrt. Ha összehoz.
Veres István állítólag már november 30-án megkötötte az önkéntes műveleti tartalékosi szerződését, eleve „t. alezredesként” említve a jogi aktushoz készített emlékplaketten.
A kinevezés furcsasága a szakmai hozzáértés közismert védőbástyájának számító facebookos kommentszekciókban is feltűnt, ahol a Veres István kinevezéséért is felelős MH Katonai Igazgatási és Központi Nyilvántartó Parancsnoksággal az alábbi észrevételt osztották meg:
„És mitől lett alezredes?”
A parancsnokságtól pedig válasz is érkezett, ami eképpen hangzott:
„Veres István Úr önkéntes műveleti tartalékos katonaként alezredesi rendfokozatra szerződött. Ebben az állománykategóriában ez a rendfokozat megközelítőleg tükrözi a végzettségét, szakmai tapasztalatait, iskoláit, valamint a közjogi szerepét”.
„Vagyis a szép barna szemére. Köszönjük az igaz válaszukat” - hangzott a viszontválasz, mire egy másik hozzászóló bejelentette, hogy ő pedig vezérkari főnöknek szeretne jelentkezni, állítva, 5 hét alatt behozza az esetleges lemaradást. Erre a felvetésre egyelőre nem érkezett válasz a parancsnokságtól.
Na de komolyra fordítva a szót, a válasz alapján két kérdőjel fogalmazódhat meg a nagyérdeműben, egyrészt, hogy mit takar a hadseregben a „megközelítőleg” kifejezés, másrészt, hogy Veres Istvánnak pontosan milyen közjogi szerepe van azon túl, hogy történetesen Novák Katalin férje. A közgazdász végzettségű Veres ugyanis egyébként a Magyar Nemzeti Bank igazgatósági vezetője, e minőségében azonban legfeljebb közszereplőnek számít - jegyzi meg a Magyar Hang, persze valószínű, hogy inkább arra gondoltak a parancsnokságnál, hogy a first gentlemannek márpedig nem kell csak úgy végigjárnia a ranglétrát. A lap honvédségi forrása mindenesetre úgy kommentálta a dolgot: „Olyanról már hallottam, hogy egy egyetemi docens jelentkezett önkéntes tartalékos katonának, és civil képesítése miatt századosként kezdhette el szolgálatát. Azonnali alezredesi kinevezésről viszont még soha.” Ilyen magas rendfokozatot ugyanis csak 20-25 éves kiváló szolgálat fényében szoktak kapni nyugállományú, de tartalékosként a honvédség kötelékében maradó katonák.
A lap kérdéseivel megkereste a Köztársasági Elnöki Hivatalt, a Honvédelmi Minisztérium sajtóosztályát és a jegybankot is, egyebek közt azt szerették volna megtudni, hogyan válhatott Veres István egy 40 napos kiképzés után alezredessé, milyen munkát kap a honvédségnél, közbenjárt-e érdekében az államfő, nem áll fenn-e egész véletlenül összeférhetetlenség, illetve ha közpénzből készült, akkor mennyibe került a Veres István eskütételét és képzését végigkísérő rövidfilm. Választ csak a jegybanktól kaptak, abból sem tudtak meg semmit.
A lap ugyanakkor megjegyzi, hogy nem Veres az egyetlen üstökös a Honvédségnél, a NER-közeli vállalkozóként ismert Böszörményi-Nagy Gergely ugyanis szakaszvezetőként kezdte tartalékos kiképzését, az eskütételnél pedig már főhadnagyi rendfokozatot viselt.