Káel Csaba;Bartók Tavasz; Benjamin Appel;

- A világsztárok és a hazai művészeti élet kapcsolódási pontja

Immár harmadik évébe ért a Bartók Tavasz Nemzetközi Művészeti Hetek, a Müpa összművészeti fesztiválja. Szerdán kiderült, idén milyen gazdag programok várják az érdeklődőket. 

Szerdán a Magyar Zene Házában mutatta be sajtótájékoztatón a Bartók Tavasz programját Káel Csaba, a Müpa vezérigazgatója és Szomolányi Janina, a Bartók Tavasz Nemzetközi Művészeti Hetek operatív igazgatója.

Az esemény azzal kezdődött, hogy Benjamin Appl, az egyik fellépő, egy Stölzel dalt énekelt, zongorán Balog József kísérte. Ezzel kapcsolatban Káel Csaba elmondta, hogy az események fontos új helyszíne lesz a Magyar Zene Háza, szimbolikusan fejezi ki a lényeget, ami most elhangzott: nagy sztárok, magas színvonalon, egyre érdekesebb tartalommal bombázzák a közönséget. Bartók Béla örökségül hagyott egy utat: értékeink után kutatni kell, kibányászni a kincseket, hozzátenni korunk értékeit és továbbadni - tette hozzá. A végén arról is beszélt, hogy a fesztivál ideje egybeesik húsvéttal, megjelenik a kereszténység egyik legnagyobb ünnepe is a műsorban, mindez a cancel culture egyre nagyobb térhódításának idején. Szomolányi Janina azt emelte ki, hogy világsztárok meghívására törekedtek, de ehhez hozzáadjuk saját kulturális értékeinket, hazai térben valósul meg a nemzetközi együttműködés.

A március 31-én induló fesztivál gazdag zenei és képzőművészeti eseménysorral jelentkezik, a nyitóhangversenyen rögtön egy karmester világsztárt köszönthetünk, Szemjon Bicskov a Cseh Filharmonikus Zenekart vezényli, amelyet már öt éve vezet. Bartók, Thierry Escaich és Sztravinszkij művei szerepelnek műsorukon, zongorán a koreai Cso Szongdzsin működik közre. Várjon Dénes és a Concerto Budapest kétszer is fellépnek a Zeneakadémián a programban, Bartók zongorára és zenekarra írt műveiből mutatnak be néhányat, de hallhatók lesznek Bach és Beethoven művek is, bemutatva a huszadik századi zeneszerzőnek a múlthoz való kapcsolódását. Eredics Benjamin tánczenéjét, Végvárak, vitézek címmel Fekete István A koppányi aga testamentuma illetve az abból készült film ihlette, a Müpa Zeneműpályázatán díjazták, előadásán közreműködik zongorán Kiss Péter valamint a Zeneakadémia Népzene Tanszékének jelenlegi és volt növendékei és a Zeneakadémia Szimfonikus Zenekara, valamint narrátorként Hegedűs D. Géza. Természetesen megjelennek a fesztiválon a száz éve született Ligeti György művei is, négy concertóját adja elő Eötvös Péter vezényletével a Klangforum Wien, a szólisták Kelemen Barnabás, Fenyő László és Fejérvári Zoltán lesznek.

A svájci zongorista, zeneszerző, Nik Bärtsch a modern jazz képviselője: koncertjének zenéjét Bartók gondolatai és természetesen muzsikája inspirálta, fiatal magyar zenészek is közreműködnek műsorában - újabb jó példa a nemzetközi együttműködésre -, többek közt Palojtai János. A régizenét egyrészt Gottfried Heinrich Stölzel - Bach nagyra becsült kortársa - passiója, a Jézus a jó pásztor, aki szenved és meghal az elveszett bárányokért képviseli. Azért is különlegesség az 1727-ben először előadott mű, mert a zeneszerző kézírásával fennmaradt partitúrát egy berlini könyvtárban őrizték, ebből készített előadási anyagot Gyöngyösi Levente, évszázadok után most hangzik fel először. Az Orfeo Zenekart a Purcell Kórust és a magyar énekesszólista gárdát Vashegyi György vezényli. Másrészt megjelenik Bach is, a műveiből válogatott hangverseny szereplői a bariton Benjamin Appl és a Gabetta Consort lesznek. Nem marad ki a fesztivál programjából a népzene sem, a Magyar Állami Népi Együttes: Kivirágzott keresztfája - Táncjáték húsvét ünnepére címmel lép fel, a műsort már tavaly is láthatta a közönség, idén a nagy sikerre való tekintettel kerül ismét műsorra. Az ötven éves Muzsikás együttest egy egész nap köszöntik különböző fellépők, de az este nagy koncertje az övék, a fél évszázados út közel minden állomását megpróbálják felidézni. A gyerekeket Csengery Dániel színpadi darabja, a Holle anyó szólítja meg, a mű a Müpa 2020-as zeneműpályázatának gyermekopera kategóriájában nyert díjat. Az ismert mese nyomán írt mű komponistáját – aki színdarabhoz és filmhez, például a Liza, a rókatündérhez is szerzett már zenét – Aliz személyisége inspirálta. A Budapest Ritmo, Közép-Európa egyik legjelentősebb világzenei fesztiválja nemcsak koncertekkel jelentkezik, idén is várja egy nemzetközi zeneipari konferenciára a szakmabelieket. Lesznek ezentúl filmvetítések a világzene képviselőirőll, Boris Lurie és Wolf Vostell kiállítása a pedig a Ludwig Múzeumban lesz látható. A két művész először szerepel együtt Magyarországon, Művészet a soá után című kiállításuk, konfrontatív, sokkoló hatású módon foglalkozik a zsidó nép sorstragédiájával, mindketten a legmodernebb technikákat építette be munkáiba. A fesztiválhoz kapcsolódik a Csontváry és a Gulácsy kiállítás is, előbbi a Szépművészeti Múzeumban, utóbbi a Magyar Nemzeti Galériában, A zárókoncerten április 16-án ismét világsztárok lépnek fel, Bartók 1. hegedűversenyének szólistája Baráti Kristóf lesz, a műsorban szerepelnek még Beethoven és Sibelius művei is, a Philharmonia Orchestra-t Santtu-Matias Rouvali vezényli. 

Infó

Bartók Tavasz

Nemzetközi Művészeti Hetek

március 31. - április 16.

Budapest

Angol opera angol művészekkel: a párizsi Opéra Garnier Peter Grimes-előadása aktuálisabb, mint valaha. A rendező nem  aktualizál – csak a jelenben játszat.