háború;Orbán Viktor;Vlagyimir Putyin;béketerv;

- Mindenáron?

Miniszterelnökünk „elképzelni sem szeretné”, mi történik akkor, ha Oroszország elveszíti a háborút. A Weltwoche című svájci lapban tegnap megjelent interjújában azt fejtegette, hogy mivel Oroszország egy atomhatalom, ez „egy geopolitikai sokk lenne, egy globális méretű, potenciálisan pusztító földrengés ….. Maga a tény, hogy Nyugaton most könnyedén veszik az ilyen forgatókönyveket, az a valóságtól való nyugtalanító, sőt ijesztő távolságtartásról, a saját politikában rejlő kockázatok iránti vakságról tanúskodik”.

Nem tudom, hogy lehet ezt másképpen lefordítani, mint úgy, hogy

az agresszort hagyni kell győzni Ukrajnában, mert ellenkező esetben atomcsapásra számíthatunk. Remélhetőleg nem azért jutott erre a következtetésre miniszterelnökünk, mert ezt közölte vele Putyin az emlékezetes hosszú asztal melletti békemissziója során

a világot fejre állító orosz invázió kezdete előtt három héttel.

De nézzük az érem másik oldalát. Próbáljuk meg elképzelni, milyen lenne, ha a „háborúpárti” Nyugat engedne az orosz zsarolásnak és az Orbán-kormány által előszeretettel hangoztatott, immár országgyűlési határozatba foglalt „béke minden áron”, akár a megtámadott Ukrajna szuverenitásának feláldozásával álláspontra helyezkedne. Ehhez sajnos nem kell nagy fantázia, elég a történelemkönyveket fellapozni. A „háborúpárti” Nyugat is vélhetően azért ódzkodik attól, hogy az orosz nép, orosz nyelv és kultúra, a „történelmi jogra” való hivatkozással területeket elcsatoló Kreml vezetőjével tárgyaljon azelőtt, hogy kivonulna az elfoglalt területekről, mert ebbe a folyóba már egyszer naivan belelépett 1938-ban. És tudjuk mi lett a vége – a harc nélkül elcsatolt német nyelvű területek után következtek sorra a náci Németországnak be nem hódoló államok. Igen, azok is, akik aláírták Hitlerrel a szerződést. A közel hat éves véres világégés pedig csakis az agresszor katonai legyőzésével tudott véget érni. És talán az sem mellékes, hogy ehhez a győzelemhez is a most fő gonosznak kikiáltott Amerika anyagi, katonai támogatása segítette hozzá Európát, benne a Vörös Hadsereget is.