Az iskolaőrség 2020. szeptember elsejei bevezetése óta összesen 618 esetben intézkedtek az iskolaőrök. Ezek közül 152 alkalommal büntetőeljárás, 77 esetben pedig szabálysértési eljárás indult – tudtuk meg az Országos Rendőr-főkapitányságtól (ORFK). A rendőrségnél azt követően érdeklődtünk, miután február 24-én Iskolaőri Konferenciát tartottak Budapesten, az ORFK rövid beszámolója szerint az egyik központi téma a tapasztalatok összegzése volt. Kiderült az is, hogy jelenleg 571 iskolában összesen 608 iskolaőr teljesít szolgálatot.
Szerettünk volna többet megtudni a tapasztalatokról, erre vonatkozó kérdésünkre az ORFK azt válaszolta, a köznevelési és szakképzési intézmények fenntartói arról számoltak be, hogy az iskolaőrökkel érintett intézményekben az iskolaőrök jelenléte nagymértékben csökkentette a magatartási problémákat, visszaszorította a konfliktusokat, valamint hozzájárult a szülői közösséggel való kommunikáció kialakításához.
Érdemes felidézni: az iskolaőri programot már indulásakor számos kritika érte, különösen azért, mert az őrök bár fegyvert nem, kényszerítő eszközöket (például bilincset, rendőrbotot, gázsprayt) viselhetnek. Az ORFK tájékoztatása szerint testi kényszert 61, bilincset négy, rendőrbotot és vegyi eszközt pedig egy-egy esetben alkalmaztak az iskolaőri szervezet fennállása óta. Több civil szakmai szervezet – például a Kerekasztal az Iskolák Biztonságáért vagy a Békés Iskolák program – képviselői továbbra is kitartanak azon álláspontjuk mellett, hogy az iskolai agressziót, – ami nemcsak fizikai, hanem a legtöbbször verbális erőszakban nyilvánul meg –, nem lehet rendészeti eszközökkel érdemben visszaszorítani.
Többször előfordult, hogy az iskolaőrökkel is problémák adódtak, például túlságosan erőszakosan léptek fel. Legutóbb az is kiderült, hogy egy újpesti iskolában szexuálisan zaklatott egy iskolaőr egy hetedikes diáklányt.
Az ORFK közlése szerint 2020 szeptemberétől négy alkalommal merült fel, hogy az iskolaőr intézkedése során hatáskörét túllépte, ezek mindegyikében büntetőeljárás indult. Az iskolaőrök közül háromnak a munkaviszonya megszűnt, egy esetben pedig a jogerős döntésig felfüggesztették munkaköréből.
Érdeklődtünk arról is, a negatív tapasztalatok hatására terveznek-e bármilyen változtatást az iskolaőrség működésében, az iskolaőrök képzésében vagy az alkalmassági vizsgák során, az ORFK válaszában azt írta, a közeljövőben jelentőségteljes változtatást nem terveznek bevezetni.