Svédország;Németh Zsolt;Finnország;NATO-csatlakozás;határidő csúszások;fideszes képviselők;

2023-03-02 19:07:00

Csak a jövő héten megy Stockholmba és Helsinkibe a fideszes parlamenti delegáció, már biztosan tovább csúszik a NATO-bővítés

Kedden a svéd házelnök, később pedig finn kollégája fogadja Hende Csabát, Németh Zsoltot és más kormánypárti politikusokat. Az érintettek finoman jelezték, beszélgetés lehetséges, tárgyalás nem.

Március 7-én, vagyis jövő kedden utazik Stockholmba a magyar kormánypárti parlamenti képviselőkből álló delegáció – írja a hvg.hu, megjegyezve: a Hende Csaba, a törvényalkotásért felelős parlamenti alelnök és Németh Zsolt, a külügyi bizottság elnöke vezetésével a fideszesek svéd parlamenti képviselőkkel is találkoznak, majd valószínűleg innen utaznak tovább Helsinkibe.

A svéd házelnök sajtóirodája megerősítette, hogy a találkozó a stockholmi parlamentben lesz, a magyarokat Andreas Norlén házelnök fogadja. Lapinformációk szerint a finnek szerdán kapták a hivatalos felkérést a magyar parlamenttől, és Matti Vanhanen házelnök az Iltalehti finn lapnak szerdán megerősítette, hogy Helsinkiben ő fogadja majd a magyar képviselőket. Hozzátette azonban, hogy házelnökként nincs és nem is lehet tárgyalási pozícióban, ezért csak beszélgetésre kerülhet sor. Bár felkérést nem kapott, Antti Kaikkonen finn védelmi miniszter is azt mondta, hogy szívesen találkozik a magyarokkal.

Amint arról a Népszava is beszámolt, szerdán Sztáray Péter, a Külgazdasági és Külügyminisztérium biztonságpolitikáért és energiabiztonságért felelős államtitkára a finn és svéd NATO-csatlakozás ratifikációjának parlamenti vitáján kijelentette, a két ország gyakorta „rágalmazza” Magyarországot, emiatt kell tárgyalódelegációkat indítani. Az ellenzéki képviselők mindegyike a gyors döntést szorgalmazta, és őket próbálta nyugtatni Németh Zsolt azzal, hogy az ő „békepárti diplomáciájuk” nem Putyin támogatását jelenti, sőt A NATO-t egy sikertörténetnek nevezte, mondván, szerinte a védelmi szervezet erősebb lesz ezzel a két – mármint a svéd és a finn – hadsereggel.

Ugyanakkor kiderült, hogy a kormánypárti képviselőkből álló delegáció elhúzódó útjai, hivatalosnak nem is tekinthető látogatásai a két skandináv ország fővárosában legfeljebb csak arra jó, hogy tovább halogassák a végszavazást: a Házbizottságnak benyújtott új napirendi javaslat szerint a zárószavazást mégsem a jövő héten, hanem csak a március 20-i héten tartják.