építkezés;V. kerület;Szíjj László;Veres Pálné gimnázium;

2023-03-03 14:54:00

Rohad a NER-közeli luxushotel a Veres Pálné Gimnázium mellett, a gyerekekre sem vigyáznak

Az iskola főépülete és a tornaterme közé ékelődött ház tetején több helyen méretes lyuk tátongott, a vakolat hatalmas foltban mállott a homlokzatról. A helyzet azóta se sokat javult, pedig az ismert NER-közeli milliárdos, Szíjj László építkezne itt.

– Három munkás jelent meg a Veres Pálné Gimnázium melletti romos épület tetején és mindenféle biztonsági intézkedés és munkavédelmi felszerelés nélkül megkezdte a tetőszerkezet javítását. Sem biztonsági kötél, sem háló, a gimnázium udvarán sem kerítették el az érintett részt, a gyerekek gyanútlanul sétáltak át a tornaterembe közvetlenül a munkálatokkal érintett épületrész alatt – hívta fel a figyelmet Kovács Alex Gábor V. kerületi ellenzéki önkormányzati képviselő.

A Tiéd a Belváros-frakció tagja, Árvai Péter értesítette az áldatlan állapotokról a gimnázium vezetését, akik haladéktalanul elkerítették az érintett udvarrészt Kovács Alex Gábor pedig a Városüzemeltető Kft.-nek szólt, amelynek az V. kerületi önkormányzat cége gyors intézkedést és biztonságos kordonozást ígért. Az aggodalom a VI. kerületben Jókai utcai társasház súlyos balesetet okozó omlása óta érthetőnek tűnik. A NER egyik prominense által megvásárolt Veres Pálné utcai épületrész ugyanis a gimnáziummal egy társasházat alkot, az onnan lehulló épületdarabok – megfelelő óvintézkedések híján – az iskola belső udvarán landolhatnak.

A történet azonban nem ezzel kezdődött. A gimnáziumnak helyet adó V. Kerület Veres Pálné utca 36-38. szám alatti ingatlan egykoron állami tulajdonú épületszárnyát 2007-ben vásárolta meg a K-IMMO Ingatlanforgalmazó Kft. a Kincstári Vagyoni Igazgatóságtól 673 millió forintért. Az ingatlanmegosztást azonban hiába kérte, így néhány hónappal később eladta tulajdonrészét a Veres Projekt 2007 Kft.-nek, amely szintén nem jutott messzire. Hiába kért részleges bontási és elvi építési engedélyt az akkor még illetékes V. kerülettől, nem kapta meg. A Kulturális Örökségvédelmi Hivatal – részben a környék lakóinak közbenjárására – 2011-ben védettség alá helyezte az épülettömböt. A négy épületből álló ingatlan 1806 négyzetméternyi tulajdonrészét így 2015-ben eladták a VP36-Ingatlan Kft.-nek – számolt be róla annak idején az azóta politikai okokból megszüntetett Népszabadság.

 Az ingatlanrészt használó gimnázium fenntartója ugyanis ekkor már nem a főváros, hanem a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ volt. A főváros és a magáncég osztatlan közös tulajdonát a Tarlós István vezette Fővárosi Közgyűlés jóváhagyó döntése alapján 2016-ban társasházzá alakították. Az társasházi alapító okiratban egyúttal azt is rögzítették, hogy a tulajdonostársakat a továbbiakban nem illeti meg az elővásárlási jog, így a jelenlegi tulajdonos Minerva V50 Ingatlanfejlesztő Alap tulajdonszerzéséről az önkormányzat is csak az ingatlan tulajdoni lapjának lekéréséből értesült – válaszolta a főváros kérdésünkre.

A 2013 óta üresen álló magántulajdonú épületrész átalakításához a főváros nem járult hozzá. Az időközben a fővárosi kormányhivatalhoz került építési engedélyezési eljárás során hozott határozatokról és végzésekről szintén csak a kormányhivatal tájékoztatásaiból értesültek – írták a Népszavának és egyúttal azt is közölték, hogy az önkormányzat tulajdonában álló, a gimnázium feladatellátását szolgáló ingatlanrész vagyonkezelője a Belső-Pesti Tankerületi Központ. A Veres Pálné Gimnázium fenntartója és működtetője a szomszédos épület állagromlásáról, a tető állapotáról nem tájékoztatta a fővárosi önkormányzatot. Holott az állagromlást a vagyonkezelő tulajdonosi jogok gyakorlójaként a tankerületnek kell a jelezni a tulajdonostárs felé.

A környék lakói már évekkel ezelőtt is attól tartottak, hogy az épület az egykor szintén műemléki védettséget élvező Király utca 40. sorsára jut. Annak a háznak a bontását nem engedélyezte a hatóság, mire a tulajdonos hagyta összedőlni.

Ahogy arról az rtl.hu tavaly novemberben beszámolt, a lyukat azóta se fedték be, óvintézkedésként hálót feszítettek az épületszárny felső részére. Ennek a szerkezetnek kellene megfognia az esetleg lecsúszó tetőcserepeket is, az udvaron ugyanis semmilyen alagútszerű alátámasztás nincs.

A Szíjj Lászlóhoz köthető Minerva V50 Ingatlanfejlesztő Alap (az alap eszközeit a vállalkozó a 100 százalékos tulajdonában álló MINERVA Befektetési Alapkezelő Zrt. kezeli), 2018-ban kapta meg az építési engedélyt a műemlék épület helyreállítására és átalakítására a fővárosi kormányhivatal építési osztályától. A kiadott építési engedéllyel, valamint az építésfelügyeleti jogkör gyakorlásával, az épület állagmegóvását elmulasztó tulajdonosra esetlegesen kiszabott bírsággal kapcsolatos kérdéseinkkel megkerestük a fővárosi kormányhivatalt, amely rendkívül szűkszavúan azt válaszolta, hogy az építési engedélyezésről az elektronikus dokumentációs rendszerből tájékozódjon aki akar, a háztetőn végzett munkával, valamint az épület állagromlásával kapcsolatban pedig azt írták, hogy „a kormányhivatal munkavédelmi hatósága nem kapott hivatalos tájékoztatást az építkezési munkálatok megkezdéséről, így nem volt munkavédelmi ellenőrzés sem”.

A MINERVA Befektetési és Alapkezelő Zrt.-t szintén megkerestük, de lapzártánkig nem kaptunk választ. Az rtl.hu-nak adott válaszuk szerint egy 125 szobás, 4 csillagos butikhotel épülne a belváros közepén.