botrány;Nemzetközi Valutaalap;szabályozás;kriptovaluta;

Sam Bankman-Fried volt FTX-vezér 250 millió dolláros óvadék fejében védekezhet szabadlábon

- Hullámvasútra kerültek a kriptovaluták, az FTX-botrány után a Nemzetközi Valutaalap már felvetette a betiltás lehetőségét is

Ez fájó lehet például Salvadornak vagy a Közép-afrikai Köztársaságnak, ahol a bitcoin legális valutává avanzsált. Nemrég a Visa és a Mastercard is úgy döntött megszünteti bizonyos, a kriptovalutákhoz kötődő szolgáltatásait.

A bitcoin árfolyama múlt év augusztusa óta nem látott szintre, közel 25000 dollárra emelkedett február közepére, hogy azután március első napjaiban ismét visszaessen. Hullámvasúton van az üzletág – figyelmeztetnek az elemzők. 2021 novemberében még a 70 ezer dollár környékét tesztelte a legnépszerűbb kriptovaluta.

A lendületet technikai okokkal magyarázták, a befektetők adóspórolási szándékkal decemberben veszteségeket is vállalva piacra dobták készleteiket, majd az új évben újratöltötték portfolióikat, az ügybuzgalom azonban kifulladni látszik. Az elmúlt időszak botrányai határozottabb lépésekre ösztönzik mostanság a pénzügyek őreit, így a piac szereplőinek mozgásterét korlátozzák, ami természetszerűen elbizonytalanítja a spekulánsokat, csökkenti a kockázatvállalási kedvet. A józanok szerint ez üdvözítő, míg a hazardírozók dolgát nyilvánvalóan másként vélekednek. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) is beszállt a kriptovalutát regulázók táborába. A napokban közös fellépést sürgetett az ügyben, hangoztatva, ha nem sikerül világszerte gyorsan egyesíteni az erőket a megnyugtató szabályok lefektetése érdekében, akkor opció lehet a kripto betiltása is.

Ezzel arra reagált az intézmény, hogy az indiai jegybank felvetette a kriptovaluták esetleges betiltásának az lehetőségét. Az amerikai pénzügyminiszter, Janet Yellen szigorú, következetes szabályozás mellett foglalt állást, de úgy vélte ennél drasztikusabb lépésre nincs szükség. Az IMF kilencpontos akciótervet publikált arról, hogyan kellene az államoknak kezelni a problémát. A javaslat legfontosabb eleme, hogy ne lehessen hivatalos árfolyama a virtuális fizetőeszközöknek. Ennek megfogadása nem kötelező, ám az IMF megtagadhatja a hiteleket a renitens államoktól – figyelmeztetnek az elemzők, és ez fájó lehet például Salvadornak vagy a Közép-afrikai Köztársaságnak, ahol a bitcoin legális valutává avanzsált. Amúgy nemrég a Visa és a Mastercard is úgy döntött megszünteti bizonyos, a kriptovalutákhoz kötődő szolgáltatásait.

A rend őrei első sorban a tengeren túl megkísérlik kordában tartani a piacot, így az amerikai tőzsdefelügyelet (SEC) terítékén van egy új letétkezelési szabály, amely korlátozná a vagyonkezelők mozgásterét, megszabná, hogy az ügyfelek pénzéből mennyit fektethetnek be kriptoeszközökbe. 

Több kriptovállalkozást is tervei módosítására kényszerítettek a piaci „zsandárok”, így például a Kraken kriptotőzsdét, amelynek be kellett szüntetnie amerikai tevékenységét, egyúttal 30 millió dolláros bírságot szedtek be a társaságtól. A hatóságok a staking gyakorlatát kifogásolták, amely a befektetők pénzének egyfajta lekötését, és az eszközök ezen idő alatti kikölcsönzésének lehetőségét jelenti. A Kraken azt hirdette, hogy a felhasználók akár 20 százalékos éves hozamra tehetnek szert, ha ígéretet tesznek arra, hogy egy bizonyos ideig zárolják kriptovagyonukat. Ez volt a SEC első fellépése a staking ellen. A szolgáltatás az Egyesült Államok legtöbb nagy kriptotőzsdéjén elérhető, beleértve a Coinbase-t és a Binance US-t is. A Binance USD nevű stabil érmekibocsátóra, a Paxosra is „rászámoltak”, a SEC közölte a társasággal, hogy a BUSD-t értékpapírként kellett volna bejegyeztetni, amúgy a Paxos nem teljesítette az ügyfelek testre szabott, időszakos kockázatértékelésére és átvilágítására vonatkozó kötelezettségeit, azaz kérdéses a platform felhasználóinak megbízhatósága. A bizonytalanság miatt megtiltotta a felügyelet új Binance USD-k létrehozását, a meglévő stabil érmék azonban továbbra is beválthatók. Az érme piaci kapitalizációja azóta folyamatosan csökken, és ez érvágás a nagy platformok, így a Binance számára is. A napokban a SEC megvétózta a Binance US-nek azt a tervét is, hogy felvásárolja a Voyager nevű kriptohitelezőt, amely tavaly júliusban jelentett csődöt. Az akkor még minden gyanú felett álló FTX árverésen megszerezte a társaság eszközeit, ám miután ez utóbbi is összeomlott, a Voyager a Binance-szal, a piacvezető kriptotőzsdével szeretett volna üzletet kötni, átadni eszközeit és ügyfeleit is. A SEC kifogásolta az ügyletet miután az Egyesült Államok Külföldi Befektetési Bizottsága nemzetbiztonsági kockázatot látott az ügyletben.

Az illegális politikai adományoktól a sportig

Az ügylet egyébként amúgy is zűrös, a hírek szerint az FTX új vezetése mintegy 450 millió dollárt követel vissza a Voyagertől, vélhetően a már kifizetett vételárat. És ezzel el is érkeztünk a virtuális pénzvilágot kétségtelenül legjobban foglalkoztató ügyhöz, a Sam Bankman-Fried alapította  FTX összeomlásának következményeihez. A Bahamákon bejegyzett kriptotőzsdét 2022 decemberében érte utol a végzet.

A kliensek által FTX-re bízott 16 milliárd dollár felét egyszerűen „kölcsönbe” adták az Almeda Research nevű spekulatív kockázati tőkealapnak, amelynek tulajdonosa ugyancsak Sam Bankman-Fried volt.

Ahogy a hír napvilágra került, megindult a roham, három nap alatt hatmilliárd dollárt vontak ki a befektetők a platformról. Az FTX csődvédelmet kért, Sam Bankman-Fried pénzének 94 százaléka pedig elillant. Minden eszközzel biztosítjuk a ránk bízott befektetéseket – fogadkozott a csőd bejelentést követően az FTX új irányítója, John J. Ray, miután SBF lemondott. Ehhez képest néhány pillanattal később 663 millió dollár tűnt el az FTX mérlegéből, egyelőre annyit tudattak a vizsgálódók, hogy 477 milliót valószínűleg hekkerek nyúltak le, míg a maradékot maga a társaság helyezte át „biztonságos” helyre.

Most több milliárd dollár után kutatnak a felszámolók. Ügyvédek hada, törvényszéki vizsgálóbírók, ügyészek próbálják világszerte felgöngyölíteni, hol, milyen számlákon bújnak meg Sam Bankman-Fried, a társaság alapítójának befektetései, és bőségesen osztogatott támogatásai. A kriptotőzsde ügyfeleinek kártalanítása, ha sikerül is nagyjából kielégíteni az igényeket évekig is eltarthat. Az FTX tavaly év végéig a kriptoipar egyik legerősebb szereplője volt, induló vállalkozások százait támogatta nagyvonalúan, hatalmas összegek szóródtak szét a világban, a befektetési háló felderítése, annak tükrében, hogy az eszközök javát kriptovaluták jelentették, különösen bonyolult, szinte lehetetlen feladat. Mintegy kilencmilliárd dollárnyi lyuk volt a társaság könyveiben a csőd bejelentésekor, mint az a napokban közzétett jelentésből kiderült, 2,2 millárdnak leltek nyomára FTX-hez köthető címeken, ám ebből csak mintegy 694 millió az A kategoriás eszköz, azaz likvid bitcoin, tether, vagy ethereum. John J. Ray III, a jelenlegi FTX vezér egy, a csődkérelmet követő kibertámadás okozta károkkal is magyarázkodik.

Sam Bankman-Fried befektetéseinek értéke már csak azért is kétes, mert a többszáz általa finanszírozott feltörekvő kriptovállalat értéke meglehetősen ingatag, valós pénzben lehetetlen a követelések egzakt számszerűsítése. Február végén egy 400 millió dollárra rúgó összeg került a vizsgálódók célkeresztjébe. A világ legtekintélyesebb bankjában, a JPMorgan Chase-ben hónapok óta pihenő összeg Sam Bankman-Fried utolsó invesztiticiójának haszonélvezője, egy spekulatív alap, a Modulo Capital számláját gyarapította. A Modulo alapítói a hírek szerint készek a tárgyalásokra, a pénz visszaszolgáltatására, cserébe szeretnének mentesülni a jogi felelősségrevonástól. A legújabb fejlemény az FTX dossziéban, hogy a vizsgálóbírók további négy vádponttal egészítették ki Sam Bankman-Fried eddigi nyolc pontból álló bűnlajstromát. Illegálisan folyósított politikai adományokat vizsgálnak, állításuk szerint legalább 300 esetben érkeztek hozzájuk adományok olyan forrásokból, amelyekre nem vonatkoztak értéklimitek. Különböző Sam Bankman-Friedhez köthető árnyékvállalkozások, és rejtőzködő személyek voltak a „jótevők”.  Amit tudni lehet, hogy a bukott FTX-vezér a mostani, 2024-ig tartó választási ciklusra egymilliárd dollárt szánt Joe Biden elnök és a demokraták támogatására.

Most csaknem 100 millió dollárt szeretne az új cégvezetés visszaszerezni politikusoktól. Ha kell, kész perre menni a pénzárt.

Sam Bankman-Fried gáláns sportmecénás is volt, az FTX megvásárolta a Miami Heat arénájának nevét, 135 millió dollár értékű, 19 éves szerződést kötve a kosárlabda csapattal, de olyan topsportolókkal is megállapodott, mint Tom Brady, Naomi Osaka vagy Stephen Curry. A Formula-1-es Mercedes-AMG Petronas Team névadója is az FTX, egy profi e-sport csapat pedig 210 millióért cserélte le a nevét 10 évre TSM FTX-re.

A manhattani szövetségi ügyészség 600 millió dollár értékben foglalt le készpénzt, részvényeket, kripto-eszközöket Sam Bankman-Fried, személyes vagyonából. A volt FTX-vezér 250 millió dolláros óvadék fejében, szülei házában, házi őrizetben, bokáján jeladóval, várhat a tárgyalásra. A bíróság számára jelenleg az általa szétküldött sms-ek, kódolt üzenetek okoznak fejtörést. Félő ugyanis, hogy potenciális tanukat befolyásol, ezért megtiltanák neki a titkosított üzenetküldő szolgáltatások, elsősorban a Signal használatát, ám Bankman ügyvédei egyelőre ügyesen lavíroznak az ügyben. 

A használt lakások esetében az átlagos hitelösszeg decemberre 11 millió forintra csökkent a tavaszi 14 millió forintról, az átlagos futamidő változatlanul 19 év maradt.