hiány;bűncselekmény;Győr;közbeszerzés;tender;Vadai Ágnes;Polt Péter;nyomozás megszüntetés;

Lezárult a nyomozás: bűncselekmény gyanúját sem találta a rendőrség a győri „tenderkirály” cégeknél

A Készenlét Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda bő egy hét alatt megvizsgált 1400 verseny nélküli tendernyerést, és tüstént le is zárta a nyomozást.

Hiába érdeklődött Vadai Ágnes DK-s országgyűlési képviselő több oldalon megfogalmazott írásos kérdésében Polt Péter legfőbb ügyésznél, hogy mi lesz a sorsa annak a három cégnek, a kormánypártoknál igencsak jól fekvő gazdasági társaságoknak, amelyek együttesen több mint 1400 tendert nyertek, vetélytársakra pedig nem nagyon találtak Győrben, elsősorban még Borkai Zsolt polgármestersége idején. – Ugyanis a magyar ügyészi szervezet feje kilenc nap alatt rövidre zárta a folyamatot, mert a rendőrség rendkívüli gyorsasággal megszüntette az ügyben elrendelt nyomozást – derült ki az ügyészségi portálon közzétett dokumentumokból.

A Népszava is beszámolt február közepén az Átlátszó tényfeltáró cikke nyomán, hogy a fideszes vezetésű Győr városában találhatók a „tenderkirály” cégek – a STRABAG Általános Építő Kft., a KIFÜ-KAR Zrt. és a VILL-KORR HUNGÁRIA Villamosipari Kft. – amelyek szinte minden közbeszerzést megnyertek, amin indultak, ráadásul verseny nélkül. Korábban a Korrupciókutató Központ Budapest (CRCB) „névtelen” adatokkal nyilvánosságra hozott kutatása megállapította: Magyarországon, az Európai Unió legkorruptabb országában van egy olyan cég, amely egy fideszes önkormányzat 556 közbeszerzési pályázatán indult és mindet megnyerte.

Az ügyben reálisan felvetődhet a hűtlen kezelés, a vesztegetés és a versenyt korlátozó megállapodás közbeszerzési és koncessziós eljárásban, valamint a hivatali visszaélés bűntette megalapozott gyanújának megállapíthatósága. (...) Végre kíván-e a gyakorlatban konkrétan intézkedni a korrupciógyanús ügyekben, vagy a bűnügyekben továbbra is asszisztál és segít az informális politikai érdekek érvényesítéséhez és az ilyen és ehhez hasonló vérlázítóan jogellenes, erkölcstelen és jogállamban egyértelműen elfogadhatatlan ügyek és cselekmények szándékos eltussolásához?

– szögezte Poltnak még február 18-án Vadai, hozzátéve, hogy ha nem indult nyomozás, az felveti a legfőbb ügyész esetében a hivatali kötelességszegést is.

Polt Péter március 6-án hétfő aláírt válaszában ugyan megemlíti, hogy az ellenzéki képviselő kérdését feljelentéséként értékelte, és azt a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Irodájának továbbította, azonban a versenyt korlátozó megállapodás közbeszerzési eljárásban bűntette és más bűncselekmények miatti feljelentést – részben bűncselekmény hiányában, részben bűncselekmény gyanúja hiányában – február 27-én elutasította. A legfőbb ügyész végül megnyugtatta Vadai Ágnest, hogy az elutasító határozatot meg fogja kapni a rendőrségtől.