energiahatékonyság;energiatakarékosság;Energiaklub;rezsicsökkentés;rezsiemelés;

2023-03-06 20:55:00

Brutális rezsiugrás sújtja a cégeket

A megkérdezett hazai vállalakozások közel fele tavaly több mint ötszörös energiaköltségemelkedéssel szembesült.

Tízből nyolc hazai cég energiaköltsége tavaly legalábbis megháromszorozódott – derül ki az EY nevű nemzetközi tanácsadó 70 magyarországi közép- és nagyvállalat megkérdezésével készült felméréséből. Közel felük, 46 százalék már több mint ötszörös rezsivel szembesült. Válaszlépésként 79 százalék a megemelkedő költségek egy részét a fogyasztókra hárította. De új árazási és beszerzési elveket is kialakítottak. Áremeléssel leginkább az ipari szereplőknek sikerült hatékonyan ellensúlyozni kiadásaik megugrását.

Bár a vállalatok több mint négyötöde szerint a versenyképesség csak energiahatékonyság-növelő beruházásokkal tartható fenn, a válaszadóknak csak a negyede döntött alternatív energiaforrás használata mellett. Ezek közül a leggyakoribb a napelem és a hőszivattyú.

A felmérés tanúsága szerint az energiára arányaiban kevesebbet költő szolgáltatók a lépések terén jelentősen le is maradtak az ipari és technológiai ágazattól. A válaszadó társaságok 60 százaléka szerint a beruházások megvalósítását leginkább a szabályozási bizonytalanságok és a vezetőség erőforráshiánya akadályozza. Ez az EY-közlemény szerint új megközelítéseket igényel a döntéshozóktól.

„Az energiaköltségek növekedésével olyan válság vette kezdetét, aminek kezelésére a cégvezetők kezében csak korlátozott eszközök állnak rendelkezésre – idézik Kovács Leventét, az EY-Parthenon igazgatóját, energiapiaci szakértőjét. A hirtelen és drasztikus áremelkedés megváltoztatta a cégvezetők gondolkodását. Így ma már a kérdés rövid- közép és hosszú távú kezelése a teendők élén szerepel – fogalmazott.

Különösen fontossá vált az energiaköltségek pontosabb előrejelzése-tervezése, a megtakarítási lehetőségek feltérképezése, a közép- és hosszú távú stratégiák, valamint a megfelelő pénzügyi megoldások kialakítása – közölte Tarjányi Krisztina, az EY energiaipari tanácsadója. Mivel a rossz döntések e téren súlyos következményekkel járnak, a helyes megoldásokat érdemes jó szakemberekkel együtt megtalálni – hangsúlyozta.

A vállalatok működését leginkább a költségnövekedés, a csökkenő kereslet, a pénzügyi nehézségek és az alapanyaghiány fenyegetik. A folyamatos energiaellátás megszakadásától ugyanakkor jóval kevésbé tartanak.