A klímaválság okozta, az átlagosnál hidegebb spanyolországi és marokkói időjárás, az égbeszökő energiaárak, és a Brexit együttes hatása miatt szokatlan áruhiány lépett fel Nagy-Britanniában. Utoljára csaknem három éve, az első Covid-karantén idején voltak ilyen üresen a szupermarketek polcai. A Sainsbury's-ban több mint egy hete nagyítóval sem lehet találni egy darab paradicsomot, de ugyanúgy hiánycikk a kígyóuborka, padlizsán, karfiol, brokkoli és a paprika is. Ez a lánc nem tartozik viszont azok közé - Tesco, Aldi, Lidl -, melyek az országos hiány miatt korlátozásokat vezettek be.
A mezőgazdaságért felügyelő környezeti miniszter, Thérèse Coffey múlt héten még a hiány egy hónapon belüli megszűnését ígérte. Elődje, George Eustice is három-négy hétben gondolkodik, hozzátéve, a kormány "nem sokat tehetett volna az üres polcok kivédésére". Gyökeresen másképp vélekednek a nagy-britanniai termelők. A Lea Valley Zöldség- és Gyümölcstermelői Szövetség vezetője májusig nem valószínűsít javulást, hozzátéve, "brit mezőgazdászok nem tudnak hirtelen segíteni és pótolni a hiányt". Súlyosbító körülmény, hogy a magas energiaköltségek miatt csak megkésve fogják elkezdeni a növények ültetését. Szerepet játszanak a Covid óta kialakult munkaerőhiány, a Brexittel kapcsolatos munkavállalási megszorítások és az importot körülvevő bürokratikus nehézségek a határokon.
A kialakult válság, melyet a februári eperhez és paradicsomhoz kevésbé hozzászokott és amúgy is sztoikusabb idősebb nemzedék könnyebben visel el, hosszútávú változások szükségességére hívja fel a figyelmet. Szakértők szerint nagyobb súlyt kellene kapniuk a hazai termékeknek, az uborka és paradicsom üvegházi előállításának". Megszólalt a vitában egy neves mesterszakács és étterem-tulajdonos is, "teljesen működésképtelennek, időzített bombának" nevezve az élelmiszerellátást, ami a jelenlegi fennakadásoknál sokkal rosszabb állapotokhoz fog vezetni a következő évtizedben.
A szükség törvényt bont jegyében azt a tanácsot kapják most a fogyasztók, hogy forduljanak konzervekhez és mélyhűtött termékekhez, melyek nem kevésbé táplálóak, mint friss verzióik, a szupermarketek nagyobb raktárkészlettel rendelkeznek belőlük, sőt az élelmiszereket sújtó átlagosan 17 százalékos infláció helyett csak 10 százalékkal emelkedett az áruk. Visszakerült a brit köztudatba a "szezonalitás" fogalma is, hiszen nyilván hozzáférhetőbbek a helyben termesztett cikkek. Nincs is követendőbb példa erre, mint III. Károly, aki már az előtt, mintegy harminc éve el volt kötelezve az organikus termesztés iránt, mint hogy azt kitalálták. A király következetesen azt eszi, ami abban az idényben a kertben található. Egy volt udvari szakács szerint az uralkodó spárgaszezonban négyszer egy héten is boldogan fogyasztja a brit slágerzöldséget, de "Isten óvjon mindenkit, aki decemberben spárgát vagy epret tenne az asztalára".