Izrael;tüntetések;

2023-03-08 17:12:00

A diktatúrával szembeni ellenállás nemzeti napja lesz csütörtök Izraelben

A zsidó állam történetében precedens nélküli  feszültség alakult ki.

A Netanjahu-kormány által tervezett drasztikus igazságszolgáltatási reform elleni tüntetések szervezői újabb nagyszabású kampányra készülnek, közölte a The Times of Israel. Bejelentették: csütörtök „a diktatúrával szembeni ellenállás nemzeti napja” lesz. Az izraeli sajtó által széles körben idézett közleményük szerint meg fogják zavarni a közlekedést is, mint mondták - a szárazföldön, a tengeren és a levegőben egyaránt. Azt tervezik, hogy csütörtökön a Ben Gurion repülőtér körüli utakat is lezárják, megpróbálják megakadályozni Benjamin Netanjahu miniszterelnök olaszországi hivatalos látogatásra induló járatát.

Netanjahu tervezett olaszországi vizitje kapcsán máris előzménytelen dolog történt, az El Al nemzeti légitársaság pilótái és személyzete ugyanis kezdetben megtagadta a miniszterelnök szállítását, tiltakozásul az igazságügyi törvények ellen.

De nem a légitársaság az egyetlen , ahol precedens nélküli tiltakozáshoz folyamodtak. A legnagyobb visszhangot a hadsereg ellenállása váltotta ki. Először, az Izraeli Légierő egyik legelitebb osztaga, a 69. vadászrepülő-század 40 tartalékos pilótájából 37-en bejelentették, hogy nem jelennek meg a szerdára tervezett harci kiképzésen, majd a légierő összes életben lévő volt parancsnoka nyílt levélben kérte Benjámin Netanjahu miniszterelnöktől és Joáv Gallant védelmi minisztertől a kormány igazságszolgáltatási reformtervének leállítását. 

A Haaretz emlékeztetett, hogy a légierő csak csatlakozott az IDF számos más tartalékos katonájához, akik már korábban jelezték petícióikban, hogy nem jelentkeznek tartalékos szolgálatra, ha az igazságügyi reformokat végrehajtják. A tiltakozók között vannak az entebbei veteránok is, annak a Szajeret Matkal elitkommandónak a tagjai, akik 1976-ban Netanjahu testvérének, Joninak a vezetésével hajtották végre Entebbében a híres túszmentő akciót. Joni Netanjahu ebben a műveletben vesztette életét, egykori bajtársai pedig most azzal vádolják a miniszterelnököt, hogy „feláldozza Izrael államát és Izrael népét a saját érdekeiért”.

A hadsereg soraiból kezdettől bírálták Netanjahut a szélsőséges politikusok – Itamar Ben Gvír és Bezalel Szmotrics - kormányba való bevonása miatt. Volt vezérkari főnökök és tartalékos tisztek egyaránt kezdettől jelezték annak kockázatát, hogy a terrorizmus pártolásáért a katonai szolgálattól is eltiltott Ben Gvir lehet a közbiztonsági miniszter, a szélsőséges politikus kedvéért a határrendőrség ciszjordániai részlegét is kivonják a védelmi minisztérium hatásköre alól és Ben Gvirnek rendelik alá. Tavaly, december végén, már 1197 tartalékos vadászpilóta, köztük több tábornok, tiltakozott nyílt levélben Netanjáhu akkor még csak formálódó, a szélsőjobbra és a fundamentalista vallási pártokra támaszkodó koalíciója ellen az „Állítsuk meg a demokrácia elpusztítását!” – című felhívásban.

A hadseregen belüli engedetlenségi hullámot Jair Lapid ellenzéki vezető valamint az egykori védelmi miniszter, Avigdor Liberman, a Jiszráel Beitenu párt elnöke is ellenzi, attól tartva, hogy az árthat az Izraeli Védelmi Erők operatív képességeinek, de mint mondták megértik a katonák aggodalmait. Liberman a katonai rádiónak nyilatkozva leszögezte, „nincs helye a hadsereg, a tartalékos szolgálat és a katonai szolgálat összekeverésének a politikával”.

Netanjahu Ben Gvirrel az oldalán reagált a tartalékosok lázadására, Izrael számára egzisztenciális fenyegetésnek nevezve a katonai szolgálat megtagadását. A tiltakozók közleményben azt válaszolták, hogy „Nem fogunk önként szolgálni egy diktatúra alatt.” A tüntetések szervezői is jelezték a miniszterelnök felé, hogy nem a tartalékosok szolgálatmegtagadása, hanem "a diktatúra jelent egzisztenciális fenyegetést Izrael államra nézve".

Csütörtökön, a diktatúrával szembeni nemzeti ellenállás nemzeti napján a technológiai szektorban dolgozók is csatlakoznak a tüntetőkhöz, országszerte 15 helyszínen tiltakoznak majd.

A szervezők ígéretük szerint mindaddig nem hagyják abba a küzdelmet, amíg nem látják biztosítottnak Izrael, mint zsidó és demokratikus állam létezését. Múlt hétvégén 9. alkalommal tiltakoztak Izrael-szerte a Netanjahu-kormány reformtervezete ellen.