deficit;államháztartási hiány;nyugdíjemelés;rezsicsökkentés;

2023-03-08 12:08:00

Nagy lehet a baj, hatalmas hiány keletkezett az államháztartásban

Februárban 1381 milliárd forint hiány keletezett, így az első két hónapban már 1525 milliárd forintra rúg a deficit, ami finoman szólva problémákra utal.

Soha nem volt még olyan magas az államháztartás hiánya február végén, mint idén: a Pénzügyminisztérium tájékoztatója szerint február végén már 1525,1 milliárd forint volt a deficit, ami az egész évre tervezett 3400 milliárd forint 44 százaléka.

Már januárban is viszonylag meglepően magas volt a hiány, akkori 143 milliárd forint azért volt meglepetés, mert januárban szinte minden évben, de a februári 1381 milliárd forint elképesztően magas, ez a GDP közel 2 százaléka. Ekkora hiány egész évben lenne elfogadható mértékű, nem egyetlen hónapban. Tavaly februárban ugyan ennél magasabb 1585 milliárd forint volt a februári egyhavi hiány – ám ekkor fizették ki azt a mintegy 650-700 milliárd forintos szja-visszatérítést a választási osztogatások keretében. Idén viszont se választások, sem osztogatás nem volt – ennek ellenére jött össze a magas hiány.

A Pénzügyminisztérium közleményéből nem derül ki mi az oka magas hiánynak első két havi hiánynak, így azt sem lehet tudni, hogy milyen intézkedéseket tervez a kormány a hiánynövekedés megállítására. A közleményben elmondják, hogy a nyugdíjkiadások 274,8 milliárd forinttal haladták meg az előző év azonos időszakának kiadásait, ami 27,4 százalékos növekedést jelent, ám ez még csak a többlethiány egy részét érinti. Februárban a kormány több száz milliárd forintot fizetett ki energiatámogatásokra – ez tudható a megjelent a kormányhatározatokból.

A közlemény megismételte, hogy a kormány idén csökkenteni akarja a költségvetési hiányt és a GDP-arányos államadósság mértékét. A 2023-as költségvetést módosítást jelenleg is tárgyalja a parlament, ez alapján a GDP arányos hiányt 6,1 százalékról 3,9 százalékra szeretnék csökkenteni. A kormány azzal számol, hogy ha a GDP 2023-ban 1,5% felett nő, akkor a többletbevételt is a hiány további csökkentésére fordítjuk, gyorsítva a 3 százalékos, vagy az alatti deficit elérését – írta a Pénzügyminisztérium.