Az Oroszországgal fennálló feszültségek miatt Európa az elmúlt években erőteljes fegyverkezésbe kezdett. A fegyverimport 2018 és 2022 között 47 százalékkal nőtt az előző évekhez képest, az európai NATO-országokban az emelkedés mértéke pedig elérte a 65 százalékot. Ezzel az Egyesült Államok tovább javította pozícióját a világ legnagyobb fegyverexportőreként - derül ki a Stockholmi Nemzetközi Békekutató Intézet (SIPRI) jelentéséből.
Miközben Európában felérgyorsult a fegyvervásárlás, globálisan a szállítások volumene 5,1 százalékkal csökkent 2018 és 2022 között a 2013 és 2017 közötti időszakhoz képest. A fegyverimport Afrikában (40 százalékkal), Amerikában (21 százalékkal), Ázsiában (7,5 százalékkal) és a Közel-Keleten (8,8 százalékkal) csökkent. Kelet-Ázsiában a Kínával és Észak-Koreával kapcsolatos geopolitikai feszültségek miatt viszont nőtt a fegyverimport. A legnagyobb emelkedést az Egyesült Államok szövetségesei – Dél-Korea (61 százalékkal) és Japán (171 százalékkal) – könyvelhették el. A fő beszállító az Egyesült Államok volt.
Washington részesedése a globális fegyverexportból 33-ról 40 százalékra nőtt a 2018-2022 közötti időszakban. Eközben a második legnagyobb fegyverexportőr Oroszország kivitele globálisan 22-ről 16 százalékra csökkent. Moszkva ugyanis saját fegyveres erőinek ellátását helyezi előtérbe. Az Oroszországgal szembeni szankciók, valamint az Egyesült Államok és szövetségesei nyomása miatt az orosz fegyverek iránti kereslet valószínűleg alacsony marad – szerepel a jelentésben.
Franciaország a harmadik helyen áll a legnagyobb hadianyag-exportőrök között, a 2018-2022 közötti időszakban 7,1 százalékról 11 százalékra növelve részesedését a globális fegyverexportból. Párizs 44 százalékos fegyverexport-növekedésének csaknem egyharmada Indiába irányult.
A legtöbb fegyvert az Egyesült Államok Japánba (a teljes amerikai fegyverexport 8,6 százaléka), Ausztráliába (8,4 százalék) és Dél-Koreába (6,5 százalék) szállította. Ezzel szemben a kétoldalú feszültségek miatt drasztikusan csökkentek az amerikai hadianyag-szállítások a NATO-partner Törökországba. Az amerikai fegyverexport összesen 23 százaléka ment európai államokba 2018 és 2022 között, szemben az előző négy év 11 százalékával.
Az orosz fegyverek legnagyobb importőre továbbra is India, jóllehet a kivitel volumene 37 százalékkal csökkent. Közben azonban nőtt a Kínába (39 százalékkal) és Egyiptomba (44 százalékkal) irányuló orosz fegyverexport. A világ legnagyobb fegyverimportőre továbbra is India, annak ellenére, hogy behozatalának mértéke csökkent az időszakban.