;

oktatás;Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete;Kulturális és Innovációs Minisztérium;

- Csák János minisztériuma szerint a tanárok elégedettek, okafogyottak a PDSZ követelései

A tárca egyeztetett a szakszervezettel, majd jelezte, hogy semmit nem változott az álláspontja, az Orbán-kormány ugyanis nagyon elkötelezett a pedagógusok anyagi megbecsülése mellett.

A Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) képviselőivel egyeztetett a szakképzésben meghirdetett sztrájk követelései kapcsán. A KIM álláspontja változatlan, az eddigi intézkedések a kormány elkötelezettségét mutatják a megfelelő felkészültségű, minőségi munkát végző oktatók anyagi megbecsülése mellett - közölte a tárca kedden az MTI-vel.

A tárca azt állította, a keddi „egyeztetés” alapján megállapítható, hogy a szakszervezeti követelések az időközben végrehajtott kormányzati intézkedéseknek köszönhetően „okafogyottá” váltak. Ennek egyik fontos eleme a szakképzésben oktatók munkabérének „folyamatos, kiszámítható emelése”. A napokban megjelent, pedagógusokat érintő törvényjavaslat garanciát jelenthet a következő évek béremelésére is - írták.

A KIM azzal az elmélettel is előállt, miszerint egyes követelések éppen a szakszervezetben oktatók érdekeivel lennének ellentétesek. A merev 22 órás kötelező heti tanítási óraszámkeret visszavezetése szerintük tönkretenné a szakképzési rendszer rugalmasságát, a gazdasággal való összekapcsolását és az eddigi szakmai vívmányait, továbbá negatívan befolyásolná a szakképző intézményekben dolgozók gazdasági és szociális érdekeit - állította a minisztérium, hozzátéve, a közalkalmazotti juttatások kapcsán szerintük téves az a szakszervezeti álláspont, miszerint a korábban a közalkalmazotti törvény hatálya alatt álló oktatóknak bármilyen juttatását elvették volna. A jogviszonyváltáskor fontos garanciális elem volt, hogy minden érintett megőrizte azon előnyöket, amelyeket a közalkalmazotti jogviszony biztosított - közölték.

A tárca szerint az új szakképzési rendszer „bizonyított”, az oktatók „elégedettek”, ugyanis az idei kétlépcsős bérfejlesztés után további emelésben részesülhetnek. Szerintük a szakképzésben bekövetkező dinamikus változások népszerűségét az jelzi, hogy a 8. osztályt követően a technikumot választják legtöbben és a jelentkezők száma folyamatosan emelkedik. Ez elismerése a szakképzésben dolgozók munkájának is. A további erősödéshez éppen ezért tartják fontosnak a szakmájukat szerető oktatók megbecsülését - emelték ki.

A felek a megbeszélést azzal zárták, hogy a további egyeztetések helyi szinteken folytatódnak - áll a tárca közleményében.

Szerintük a kormánypárti propaganda semmibe vette az ártatlanság vélelmét.