Bő egy évvel azután, hogy Oroszország megtámadta Ukrajnát, az Orbán-kormány összeírta, hogyan kell felkészülnie Magyarországnak egy esetleges háborús konfliktusra.
Korábban is létezett persze ilyen szabályozás, amely számba vette, mi mindenre van szükség egy ilyen helyzetben, hogyan kell mozgósítani a gazdaságot, miből kell tartalékolni. Valójában az lenne a meglepő, ha egy országnak nem lenne semmilyen terve egy katonai fenyegetés vagy egy katasztrófahelyzet esetére.
Az eddig érvényben lévő szabályozást azonban még Medgyessy Péter kormánya alkotta meg. Márpedig az országot csakis Orbán Viktor védheti meg.
A kormány ezért most a majd húszéves rendeletet kidobta, és egy újat alkotott – egyébként még egy 2021-es törvényi felhatalmazás alapján. A rendelkezések fontos része a védelemgazdasági terv és alapterv. Előbbi tartalmazza, milyen többleterőforrásokra van szükség egy védelmi helyzetben, hogyan lehet ellátni a lakosságot, és milyen költségekkel jár mindez. Utóbbi pedig többek között felsorolja a stratégiai érdekű gazdálkodó szervezeteket.
E tervek elkészítéséhez szükséges útmutatót azonban csak három hónap múlva kell prezentálnia Nagy Mártonnak. Az alaptervet pedig 2024. június 30-ig terjeszti elő.
Nincs tehát sietség, de a kormány nem is a szomszédban zajló háború eszkalálódásának veszélyétől tartva írta újra a hadigazdálkodási terveket. Hiszen máskor fél nap alatt is ki tudnak végezni egy jól működő megtakarítási formát vagy adózási nemet. Most viszont a háború árnyékában egyelőre csak általánosságokra futotta. Persze az útmutatóba még bármit beleírhatnak majd; az Orbán-kormány semmit nem csinál véletlenül.
Addig meg, ahogyan azt „felelős” kormányunk gazdasági minisztériuma teszi, felkiáltójellel lehet riogatni a harmadik világháborúval.
Amitől ki más, mint Orbán Viktor véd majd meg minket.
Csak a háborús pszichózis fenntartását szolgálja az Orbán-kormány új védelmi és gazdasági mozgósítási rendelete