Budapest;átadás;MOL;hulladékgazdálkodás;

2023-03-22 18:20:00

Tíz év után sikerült megújítani a fővárosi hulladékgazdálkodást, pont mire átveszi a MOL

A sikeres próbaüzemet követően megkezdte működését a fővárosi nagy hulladékválogató. Az évi 15 ezer tonna szelektíven gyűjtött hulladék – elsősorban műanyag és fém – további válogatását lehetővé tevő létesítményt szerdán adták át. 

Ezzel nagy kínkeservvel a végére jutottak annak a több mint tíz évvel ezelőtt - zömében uniós támogatással - indított 13,5 milliárd forintos projektnek, amelynek célja a budapesti hulladékgazdálkodás megújítása volt.

– A beruházás minden eleme a körforgásos hulladékgazdálkodás, az újrahasznosítás előmozdítását tűzte célul. A projekt révén a Budapesten és az agglomerációban begyűjtött hulladék több, mint 70 százalékát lerakás helyett hasznosítani tudja a Budapesti Közművek divíziójaként működő FKF – emelte ki Tüttő Kata városüzemeltetésért felelős főpolgármester-helyettes a mai átadón.

„Az innovatív eljárások térnyerése nagyban hozzájárul a minél fenntarthatóbb feladatellátáshoz. A most átadott létesítmény a beérkező szelektíven gyűjtött hulladékból nyolcféle anyagáramot képes előállítani és továbbadásra előkészíteni” – foglalta össze a válogatómű technológiájának lényegét Kiss Tibor, a Budapesti Közművek FKF Hulladékgazdálkodási Divízió főigazgatója, majd hozzátette: a nagyválogató jelentőségét növeli, hogy a hazai hulladékgazdálkodás új modelljére való átállás küszöbén áll üzembe. Az uniónak köszönhetően ezzel a főváros, illetve a Budapesti Közművek egy komoly vagyonelemmel lett gazdagabb.”

Az előzetes megállapodás szerint az olajtársaság annyi tőkét tesz a cégbe, amennyi a cégbe apportált fővárosi vagyonelemek értéke. Az uniós támogatásból vett eszközök és megvalósított beruházások azonban az uniós vállalás miatt nem apportálhatók, ezeket jelenleg haszonkölcsön szerződés alapján használja az FKF. Várhatóan így lesz a Mol-lal létrehozandó közös cégben is.

Márpedig a főváros az elmúlt években mind saját forrásból, mind uniós támogatásból sokat költött fejlesztésre. Ezek közé tartozik a most befejezett KEHOP projekt, amelynek részeként az elmúlt évek folyamán két Szemléletformáló és Újrahasználati Központ, valamint több lakossági szelektív hulladékgyűjtő-udvar nyílt, ebből vásároltak lomdarálót és fémleválasztó berendezést. A fél évvel ezelőtt átadott Logisztikai és Szolgáltató Központ pedig éves szinten 100 000 tonna kommunális hulladék átrakását teszi lehetővé teljesen zárt, bűz- és pormentes technológiával, alacsony zajkibocsátás mellett.

A leghányatottabb sorsa azonban aligha vitatható módon a válogatóműnek volt, amelyben a sárga fedelű kukákból szelektíven gyűjtött csomagolási vegyes hulladék kétharmadát, évi 15 ezer tonna műanyag-, italos kartont és fémhulladékot válogatnak át és tesznek alkalmassá az újrahasznosításra. A hulladékválogató csarnoképülete már a 2013-ban indított projekt első szakaszában, 2015 novemberére elkészült. Az előző városvezetés akkor azt ígérte, hogy 2017-ben kezdik az üzemszerű munkát. A csarnok azonban évekig üresen állt és az FKF több tízmilliót költött évente a használhatatlan létesítmény őrzésére. Az épületből ugyanis éppen a lényeg hiányzott: a hulladékválogató gépsor.

A projekt indításakor évi 40 ezer tonna hulladék kézi átválogatását tervezték, de menet közben rájöttek, hogy jobb lenne az optikai válogató technológia, ám ez több mint háromszor annyiba került, pénz pedig nem volt rá. Közben módosultak a hulladékgazdálkodást érintő jogszabályok is, így a korábban tervezett válogatómű már nem volt telepíthető. A válogatósor beszerzésére kiírt tenderek eredménytelenül zárultak. Végül 2020 szeptemberében sikerült aláírni a szerződést gépsor telepítésére, mostanra pedig a szükséges engedélyeket is megkapták. Gyorsan elröppent az a tíz év a projekt indítása óta.