sajtó;MÚOSZ;médiahatóság;emberi méltóság;Bencsik András;

2023-03-22 16:52:00

A Médiahatósághoz fordul a MÚOSZ, miután Bencsik András svábbogárnak nevezte a március 15-i Szabadságmenet tüntetőit

Sem a Demokrata főszerkesztője, sem a Hír TV nem kért bocsánatot. 

Megdöbbentő – ezzel a jelzővel vezeti fel szerdán kiadott közleményében a Magyar Újságírók Országos Szövetsége, hogy a Médiahatósághoz fordul, miután a Demokrata főszerkesztője, Bencsik András svábbogárnak nevezte a március 15-i Szabadságmenet tüntetőit. 

A Népszava elsőként írta meg, hogy Bencsik András – a rendszerváltás előtti Népszabadság pártélet rovatának a főmunkatársa – a Hír TV Sajtóklubjának a legutóbbi, március 19-i adásában kezdte el fejtegetni, hogy ami március 15-i ünnepet illeti, „nincs otthon a macska, cincognak az egerek, ezek kinyomultak az utcára, és egyik pimaszabb volt, mint a másik”, majd arra a következtetésre jutott, hogy „nemzeti ünnepen nem szabad elmenni vagy ne menjen el mindenki vidékre, néhányan maradjanak Budapesten is, mert ezek a kis svábbogarak, ezek kitódulnak az utcára, mert látják, hogy lehet”.

Ez utóbbit sérelmezi a MÚISZ, amely szerint a megjegyzéssel Bencasik András megsértette a 2010-es sajtótörvény 14. §-ban foglalt kötelezettséget, miszerint a médiaszolgáltatónak az általa közzétett médiatartalomban tiszteletben kell tartania az emberi méltóságot. „Már az is botrányos, hogy egy főszerkesztő így beszél, hogy embereket dehumanizál, azaz emberi mivoltukban, méltóságukban sért. (...) Az igazán botrányos azonban az, hogy a stúdióban ülő újságírók csak egyetértően mosolyogtak mindeközben, nem volt közöttük senki, aki tiltakozott volna az emberi méltóságot semmibe vevő hasonlatért és elnézést kért volna a nézőktől a lekezelő kijelentésért. Kivártuk az illendő türelmi időt, de hiába: a csatorna sem tett semmilyen korrekciós gesztust. Nem kértek bocsánatot, hallgattak, hallgatnak” – indokolja a szervezet, miért fordul a Médiahatósághoz az ügyben.

Dehumanizálási kísérlettel egyébként lehet bukni, a párbeszédes Szabó Tímea egy Magyar Nemzetben megjelent publicisztika miatt perelt és nyert jogerősen úgy, hogy a kormányzati szócsőként működő lapot az írás végleges eltávolítására kötelezte a bíróság.