Ha valóban életbe léptetik azt, meg kell fontolni a gazdasági jellegű ellenlépéseket – fogalmazott John Kirby, az amerikai Nemzetbiztonsági Tanács kommunikációs vezetője. Karine Jean-Pierre, a Fehér Ház szóvivője pedig komoly aggodalmának adott hangot, mivel a törvény korlátozná az egyetemes emberi jogokat, veszélyeztetné a HIV és az AIDS elleni küzdelemben elért eredményeket, és ártana Uganda nemzetközi hírnevének.
Uganda parlamentje kedden fogadta el a melegek elleni törvényt. Ennek értelmében azok, akik homoszexuális cselekményeket hajtanak végre, vagy nem jelentik az ezekre irányuló kísérleteket, héttől tíz évig terjedő börtönbüntetéssel vagy súlyos pénzbírsággal sújthatók. A „súlyos” bűncselekményeket elkövetők legrosszabb esetben akár halálbüntetésre is számíthatnak. A képviselők nem pontosították, hogy mely „bűncselekmények” tartoznak ebbe a kategóriába.
Most mindenki Yoweri Museveni elnökre figyel, akinek 60 napon belül alá kell írnia a törvényt. Ha ez megtörténik, Ugandáé lesz a világ egyik legdrasztikusabb homofób törvénye. A 78 éves elnök még nem nyilatkozott a szándékairól, bár már a parlamenti vita előtt egyetértését fejezte ki a jogszabály céljaival. Museweni amúgy is a homoszexuálisokról tett becsmérlő kijelentéseiről ismert, és többször is „szociális imperializmussal” vádolta a Nyugatot a kérdésben.
Már a parlamenti vita is jól szemléltette, mennyire elhatalmasodott Ugandában a homoszexuálisok elleni gyűlölet: az ülés végére a képviselők jelentősen megemelték az eredetileg javasolt büntetések szinte mindegyikét - számolt be a Daily Monitor. A homoszexualitás már most is tilos a kelet-afrikai országban. 2014-ben már hatályba lépett egy a homoszexuálisok elleni törvény, amelyet az alkotmánybíróság hónapokkal később hatályon kívül helyezett. Mindezt azután, hogy a jogszabály elfogadását nemzetközi tiltakozási hullám követte, Washington beutazási tilalmat rendelt el a helyi vezetők ellen, a Világbank pedig felmondta az egészségügyi rendszerre szánt 90 millió dolláros hitelt. A jelenlegi szöveg a 2014-es törvény egy szigorított változata. A törvény elfogadását most is éles nemzetközi bírálatok követték. Volker Türk, az ENSZ emberi jogi biztosa „a világ egyik legrosszabb ilyen jellegű törvényének” nevezte.
Uganda nincs egyedül a homoszexuálisok elleni gyűlölet fokozásával Afrikában. William Ruto kenyai elnök nemrég kijelentette, a homoszexualitásnak nincs helye az országában; felesége országos imára szólított fel a melegek ellen. A kormány most az iskolai tankönyveket akarja felülvizsgálni. Tanzániában már be is tiltottak egy népszerű gyerekkönyvet, mert az sérti a „kulturális normákat”. A tanzániai kormánypárt női szárnyának vezetője, Mary Chatanda a hétvégén még a melegek kasztrálására is felszólított. Burundiban vádat emeltek több személy ellen "homoszexuális cselekmények" miatt.
Az 54 afrikai államból 32-ben tették büntethetővé a homoszexualitást. Halálbüntetés fenyegeti a homoszexuálisokat Mauritániában, Szomáliában, Szudánban és Észak-Nigériában. Más államok, például Angola, ezzel szemben legalizálták az azonos neműek kapcsolatát. Dél-Afrikában pedig, ahol az emberek 54 százaléka támogatja a homoszexualitás elfogadását, az azonos nemű pároknak engedélyezik a gyermekek örökbefogadását is – ez az egyetlen ország a kontinensen, ahol ez lehetséges.