„A mai napig meg volt kötve a kezem. Egy abszurd helyzetbe jutottunk, amelyben ha beavatkoztam volna (az igazságügyi reformtervbe), ahogy a munkám megkívánja, alkalmatlannak nyilvánítottak volna a szolgálatra… Ma este közlöm: elég volt. Bele fogok folyni” - jelentette be felszabadultan csütörtökön este Benjámin Netanjahu, miután aznap hajnalban a szélsőjobb-ultravallásos-jobbközép koalíció elfogadta azt az új törvényt, amely gyakorlatilag lehetetlenné teszi elmozdítását hivatalából. A jogszabály kiiktatja az összeférhetetlenség követelményét, és úgy rendelkezik, hogy miniszterelnököt csak mentális vagy egyéb egészségügyi okokból lehet majd leváltani.
A reggel szűk többséggel – a 120 fős törvényhozásban 61 igen és 47 nem szavazattal – elfogadott törvény azonnal hatályba is lépett, megnyitva az utat a három korrupciós ügyben is bírósági eljárás alatt álló Netanjahu előtt, hogy közvetlenül beavatkozzon a törvényhozás folyamatába. Már a csütörtök hajnali szavazáson - dacolva a törvénnyel és a főügyész összeférhetetlenségi határozatával - maga is voksolt a személyét közvetlenül érintő ügyben, mert a kneszet illetékes bizottsága ezt lehetővé tette számára. Az újonnan elfogadott törvény egyben azt is jelenti, hogy az Izraelben csak Bibiként emlegetett Benjamin Netanjahu akkor is hivatalban maradhat, ha a korrupciós eljárásban bűnösnek mondják ki.
Ez volt az első olyan törvénymódosítás, amely a Benjamin Netanjahu vezette, szélsőjobbra támaszkodó kormány által tervezett széleskörű igazságügyi reformok részeként jött létre. Az ellenzék és a tiltakozó tömegek kezdettől hangsúlyozták, hogy a reform egyik elsődleges célja nem más, mint Netanjahu felelősségre vonásának megakadályozása. A világszerte bírált intézkedéscsomag gyakorlatilag felszámolja az igazságszolgáltatás függetlenségét, és a mindenkori hatalomnak rendeli alá azt.
A helyzetet még kényesebbé teszi az, hogy a koalíció vezetőinek személyes érdekét is szolgálja ez a módosítás, hiszen vagy már akár többszörösen is elítélt, vagy eljárás alatt álló politikusokról van szó. Az eleve nehezen összeállt koalíció és Benjamin Netanjahu életét máris megkeserítette, hogy kénytelen volt érvényteleníteni legerősebb szövetségese, az ultraortodox Sasz párt elnökének, Árje Derinek a belügyi- és egészségügyi miniszteri kinevezését, mert a legfelsőbb bíróság kimondta: az épp felfüggesztett börtönbüntetését töltő politikus nem lehet miniszter. Ha a reform átmegy, akkor a koalíció is sok fejfájástól szabadul meg, hiszen a legfelsőbb bíróság döntéseit onnantól egyszerű parlamenti többséggel felülírhatják és a legfőbb ügyész állásfoglalásait is figyelmen kívül hagyhatják.
Éppen ezért igyekszik is a koalíció. Benjamin Netanjahu csütörtök esti beszédében megerősítette, hogy a reform nem áll le, jövő héten szavazásra bocsátják a törvényjavaslatot a bírói kinevezési bizottság összetételének megváltoztatásáról.
A miniszterelnöki összeférhetetlenséget kiiktató új törvény és azt követő Netanjahu-bejelentés tovább hevítette a 11 hete forrongó indulatokat. A reformterv elleni tiltakozásokat vezető civil szervezetek azonnal jelezték, szombat este folytatódnak a tüntetések. Várhatóan újra több százezer ember vonul utcára, ahogy az előző hétvégéken is. A hadsereg tiltakozó tartalékosai is jelezték elégedetlenségüket, valamint azt, hogy a továbbiakban is aktív részesei lesznek az ellenállásnak. A tartalékosok szolgálatmegtagadása, számuk rohamos növekedése komoly aggodalmat szült Benjamin Netanjahu Likudjában is. Talán ennek köszönhető, hogy a Likudban megjelentek a belső feszültség első látható jelei. Az izraeli média egybehangzó értékelése szerint Joáv Gallant védelmi miniszter a reformfolyamat leállítását szeretné elérni, de egyelőre párton belül is erősebbnek bizonyult az azt lelkesen támogató Jariv Levin igazságügyi miniszter.
Az is borzolja a kedélyeket Izraelben, hogy Benjamin Netanjahu közkedveltnek nem mondható felesége, Sarah kíséretében immár harmadik hétvégén külföldön tartózkodik. Olaszország és Németország után tegnap Londonba érkeztek, és vasárnap reggelig ott is maradnak. Az izraeli lapok szerint a többnapos európai tartózkodásokat a kormányfő programja nem indokolja. Netanjahut és családját korábban is többször vádolták azzal, hogy az adófizetők pénzét bőkezűen költi személyes kiadásokra. 2013-ban például 127 ezer dollárba került, hogy ágyat szereltessen fel azon a repülőgépen amely Margaret Thatcher temetésére szállította Benjamin Netanjahut Londonba. A négyórás repülőút alatt a miniszterelnök aludni akart.
Netanjahu európai útjai különben nem sikertörténetek. Berlinben a sajtótájékoztatón Olaf Scholz kancellár nyilvánosan emlegette fel a jogállam védelmét és utalt a vitatott reformra. Okulva a történtekből, a tegnapi londoni viziten, ahol Rishi Sunak miniszterelnök fogadta Benjamin Netanjahut, nem tartottak semmiféle sajtótájékoztatót. A Downing Street így is közleményben jelezte, hogy Rishi Sunak hangsúlyozta az izraeli demokratikus értékek fenntartásának fontosságát. A Downing Street 10. szám előtt tüntetők „Az izraeli demokrácia megmentése”, „Bibit rács mögé” és „Szégyen” feliratú táblákkal fogadták az izraeli miniszterelnököt.