halálos áldozatok;Tunézia;hajószerencsétlenség;illegális migráció;

Mentőcsapatok túlélők után kutatnak, miután március közepén elsüllyedt egy hajó Olaszországi délkeleti partjainál, legalább 72 bevándorló életét vesztette.

Elsüllyedt két hajó Tunézia partjainál, legalább 29 afrikai bevándorló vesztette életét

Az elmúlt négy nap során öt hajó süllyedt el csak a dél-tunéziai Szfaksz partjainál.

Legalább 29, a Földközi-tengeren Olaszországba igyekvő fekete-afrikai bevándorló vesztette életét azután, hogy elsüllyedt két hajó Tunézia partjainál – közölte vasárnap a tunéziai parti őrség a Reuters hírügynökség jelentése szerint.

Az elmúlt négy nap során öt hajó süllyedt el csak a dél-tunéziai Szfaksz partjainál, legalább 67 ember eltűnt, kilenc életét vesztette. A tunéziai parti őrség közlése szerint az elmúlt négy napban 80, Olaszország felé tartó hajót tartóztatott fel, és több mint 3000, többségében fekete-afrikai országokból származó bevándorlót vettek őrizetbe.

A tunéziai csendőrség egyik magas rangú tisztségviselője a hírügynökségnek elmondta, a parti őrség további 11 embert mentett ki az északabbra fekvő Mahdia partjainál.

Az ENSZ adatai szerint az idén legalább 12 ezer bevándorló érte el Olaszországot Tunéziából indulva. A tavalyi év ugyanezen időszakában ez a szám 1300 körül volt.

Tunéziai adatok szerint az idei év első negyedévének végéhez közeledve az észak-afrikai arab ország parti őrsége több mint 14 ezer bevándorlót akadályozott meg abban, hogy útnak induljon a tengeren, miközben a tavalyi év első három hónapjában ez a szám 2900 volt.

Az olasz parti őrség csütörtöki tájékoztatása szerint körülbelül 750 bevándorlót mentettek ki a tengerből a dél-olaszországi partoknál folytatott két művelet során. Giorgia Meloni olasz miniszterelnök pénteken azt mondta, hatalmas migrációs hullám érheti el Európát abban az esetben, ha nem biztosítják Tunézia pénzügyi stabilitását. Meloni felszólította a Nemzetközi Valutaalapot (IMF) és több országot, hogy segítsenek Tunéziának gyorsan elkerülni az összeomlást.

Míg korábban Líbia volt a kiindulópontja azoknak az embereknek, akik az afrikai és közel-keleti szegénység és fegyveres konfliktusok elől megpróbáltak Európába eljutni, mostanra ez az ország Tunézia lett.

Az orosz elnök egy korábbi interjúban azt mondta, a Nyugat által Ukrajnának adott fegyverszállítmányok „fenyegetést jelentenek Oroszországra”.