popzene;Demeter Szilárd;

2023-03-30 17:10:00

Demeter Szilárd: Nincs olyan, hogy NER-es kultúra meg ellenzéki kultúra

A magát száztíz százalékos orbánistának tartó PIM-főigazgató azt mondta, négy éve ideje nagy részében irigység-menedzsmentet folytat. Szerinte a popkultúra nemcsak a fiatalokról szól.

– Ez nem a tiltó testület. Nem azt mondja meg, hogy mi a rossz, hanem azt mondja meg, hogy szerinte mi a jó – jelentette ki a Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) főigazgatója a Spirit FM Nagykép című műsorában a Petőfi Zenei Tanácsról.

Demeter Szilárd megjegyezte, hogy a Fidesz-kormányzást azzal vádolták, hogy nem egyeztet a szakmával, most összegyűjtötték a szakma krémjét, akik befolyással bírhatnak mindarra, ami a kormányzati döntéshozatalban születhet.

Hozzátette, válságos időszakban nem elég több pénzt adni, hanem strukturális válaszok kellenek - ebben segíthet a most felálló grémium. Az összetétel életkorát firtató kérdésre azt mondta, mindenki a fiataloknak akar tartalmat gyártani, mert úgy gondolják, hogy a popkultúra a fiatalokról szól, miközben ez nem így van. Azt hangoztatta, hogy a magyar kultúrán belül irreleváns az aktuálpolitikai helyzet a világnézeti hovatartozás nem pótolja a tehetséget. A fideszes kultúrkomisszárnak saját bevallása szerint elege van az úgynevezett „elitpaktumokból”, éppen ezért ő maga nem akar részt venni a döntéshozatalokban, hanem olyan testületeket akar felállítani, ahol ezek az elitpaktumok nem érvényesek. 

– Számomra nincs olyan, hogy NER-es kultúra, meg ellenzéki kultúra. Olvasóként nem nagyon érdekel, hogy az alkotónak mi az aktuálpolitikai pártállása, világnézete, az érdekel, hogy milyen terméket tesz le az asztalra – fogalmazott Demeter Szilárd. Úgy véli, arra kell figyelni, hogy a kulturális alkotás ne aktuálpolitikai célokat szolgáljon ki, ugyanis a kommunista évtizedekben bebizonyosodott, hogy az agitprop hozzáállás nem értékálló műveket eredményez. Kifogásolta, hogy a teljesítmény megítélésének monopóliumát több évtizeden át kisajátította az egyik oldal. 

Kitért arra is, hogy négy éve próbál felülemelkedni a szekértábor-logikán. „Négy éve az időm nagy részében irigység-menedzsmentet folytatok. Ha valakinek jut valami, akkor felhív a másik oldalról valaki, meg viszont” - panaszolta a fideszes kultúrkomisszár. 

A múzeumigazgató 2020- azzal hívta fel a figyelmet magára, hogy leírta, „Európa Soros György gázkamrája”, mi pedig „az új zsidók” vagyunk, a felháborodás nyomán azonban a cikkét és a Facebook-oldalát is törölte.