Azt szerettük volna megtudni, hogy az Európai Bizottságnak mi a véleménye arról, hogy a magyar miniszterelnök a Kossuth Rádiónak adott péntek reggeli interjújában ismét veszéllyel riogatott, újfent háborúpártisággal vádolta meg Magyarország európai szövetségeit és burkoltan megkérdőjelezte az Európai Unió létjogosultságát. Peter Stano, az EB szóvivője nem kívánt reflektálni a miniszterelnök kijelentéseire, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a testület elkötelezett azért, hogy mielőbb béke legyen Ukrajnában.
– Ma, amikor a bucsai orosz tömeggyilkosságok felfedezésének évfordulójára emlékezünk, az EU legfőbb prioritása és érdeke, hogy Ukrajnában azonnal béke legyen. A békéhez azonban két oldalra van szükség, és Oroszország eddig egyetlen egyszer sem mutatott hajlandóságot a békére – fogalmazott a szóvivő. Emlékeztetett: az EU már jóval az illegális orosz agresszió kezdete előtt is igyekezett tárgyalni Oroszországgal „az összes biztonsági kérdésről” és többször tett javaslatot az orosz aggályok enyhítésére, ám ezeket a Kreml egytől-egyig figyelmen kívül hagyta vagy elutasította.
Oroszország egyetlen válasza a diplomáciai kapcsolatfelvételre, a látogatásokra, telefonhívásokra és békejavaslatokra az volt, hogy a tovább eszkalálta helyzetet, újabb és újabb brutális atrocitások hajtott végre
– jelentette ki Peter Stano. Megjegyezte: Ukrajnának joga van az önvédelemre a brutális orosz támadással szemben, amit - az ENSZ Alapokmányával és a nemzetközi joggal összhangban - az EU is támogat. Mint mondta, Vlagyimir Putyin orosz elnök szándékairól, a béke iránti hajlandóságának hiányáról a Hszi Csin-ping kínai elnök moszkvai látogatása közben is tanúbizonyságot tett. – Miközben Hszi elnök a béketervről beszélt, Putyin újabb drónok és rakéták támadását rendelte el civil célpontok ellen Ukrajnában, még több ártatlan ember halálát okozva."
Orbán Viktor szerint reális veszély a világháború, az inflációt pedig le kell törniPeter Stano felidézte, hogy Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke csütörtöki beszédében is világosan kifejtette a testület álláspontját. – A béke csak akkor lehet igazságos, ha Ukrajna szuverenitásának és területi integritásának fenntartásán alapul. Ukrajna fogja meghatározni az igazságos béke feltételeit, amely megköveteli a megszálló csapatok kivonását. Bármilyen béketerv, amely valójában az orosz annexiókat szilárdítaná meg, egyszerűen nem életképes terv.
„A béke Ukrajnában csak az Ukrajna által meghatározott feltételek mellett jöhet el”