Mészáros Lőrinc;Valton Security Kft; NER;

Mészáros Lőrinc körénél landolt a Valton Security

A Fidesz kedvenc biztonsági cégének eddigi többségi tulajdonosa Varga Lajos volt, aki igen nagylelkűen gyakorlatilag mindenét beadta a közösbe.

A Mészáros Lőrinc ügyvédi csapata által kezelt magántőkealaphoz került a Fidesz és az állam gigarendezvényeit is biztosító Valton-Sec Zrt. meghatározó többsége - értesült a Válasz Online.

2023 elejéig a cég 89 százaléka Varga Lajosé volt, 11 százalékban pedig Sarka Kata férje, Bessenyei István volt a tulajdonos. A többségi tulajdont ezt követően azonban az idén januárban alapított Prime Multi Magántőkealap szerezte meg, menedzseléséért pedig a Primefund Befektetési Alapkezelő felel, amelyet Mészáros Lőrinc jogászcsapata működtet. Varga Lajos rejtélyes oknál fogva nem akármilyen nagylelkűséget tanúsított, ugyanis ő, és a Prime Multi Magántőkealap megalapították a Prime Multi Zrt.-t, aminek Varga helyben oda is adományozta 89 százalékos tulajdonrészét, mintegy 6,7 milliárd forintnyi részesedést - annak ellenére, hogy a Prime Multiban neki csak 3 darab részvénye van, míg az önjelölt felcsúti Mark Zuckerberg köréhez köthető Prime Multi Magántőkealapnak 49. Sőt, ha mindez nem volna elég, Varga Lajos az érdekeltségében lévő Stu-sza Kft. 100 százalékát is „eladományozta”, amelynek számtalan egyéb cégbe van leágazása, az egyik ilyen például az állam szinte kizárólagos catering-szolgáltatójaként működő RaMpART Gasztronómia Kft.

Bár a jelzett három részvényből az egyik részvény szavazatelsőbbségi részvény, - vagyis Vargának elviekben továbbra is döntő hatása marad például a vállalati stratégia kialakításában, valamint a vezető tisztviselők megválasztásában - jövőre megszűnik Varga milliárdos „lelépési” pénze is, a Valton és a Stu-sza eredményei így javarészt a Mészáros-kört gazdagítják majd.

Varga Lajos nagylelkűsége amiatt is figyelemre méltó, mert a Valton Security 2021-ben 14 milliárd forintos nettő árbevétel mellett 1,7 milliárd forintos nyereséget könyvelt el, amiből Varga 845,5 millió forintot ki is vett osztalékként, vagyis anyagilag nem járt a céggel annyira rosszul.

A Válasz Online megjegyzi, hogy a „vállalatelszedéssel” kapcsolatos összes jogi munkát az alapkezelő Primefundban kisebbségi tulajdonos Lacfi Endre végezte, aki a kétezres években, még Gyurcsány ferenc miniszterelnöksége alatt a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő vezérigazgatójának a kabinetfőnöke volt