emelkedés;OPEC;olajtermelés;csökkentés;bejelentés;olajárak;

- Megugrottak az olajárak a váratlanul bejelentett termeléscsökkentés miatt

Egy szaúdi tisztségviselő „elővigyázatossági intézkedésnek” minősítette a lépést, amelynek célja „az olajpiac stabilitásának támogatása”. Az Egyesült Államok azonban a termelés növelésére szólított fel, hogy lejjebb tudják nyomni az energiaárakat.

Megugrottak az olajárak azután, hogy az OPEC+ tagállamai váratlanul bejelentették a termelés csökkentését – írja a BBC.

A Brent olaj hordónkénti ára

csaknem hat százalékkal több mint 84 dollárra nőtt. 

Közgazdászok figyelmeztettek, a nagyobb olajárak megnehezíthetik a megélhetési költségek csökkentését.

A RAC brit gépjármű-szolgáltató vállalat azonban közölte, nem számít a benzin árának emelkedésére, hacsak nem marad több napig a magasabb olajár.

A BP és a Shell energiaórások részvényeinek ára több mint 4 százalékkal nőtt hétfőn.

Az olaj ára azután ugrott meg, hogy vasárnap az OPEC+ tagállamai váratlanul termeléscsökkentést jelentettek be. Az SPA szaúdi hírügynökség jelentése szerint az OPEC+-t vezető Szaúd-Arábia meg nem nevezett energiaügyi tisztségviselője a lépést „elővigyázatossági intézkedésnek” minősítette, amelynek célja „az olajpiac stabilitásának támogatása”. Az OPEC+ olajtermelői a világ nyersolajtermelésének mintegy 40 százalékáért felelnek.

A döntés értelmében Szaúd-Arábia naponta 500 ezer hordóval, Irak pedig 211 ezer hordóval csökkenti termelését. Szintén visszafogja a termelést az Egyesült Arab Emírségek, Kuvait, Algéria és Omán is. Ezenkívül Oroszország is bejelentette, hogy az év végéig kitolja a naponta félmillió hordóval kevesebb kitermelési ütemét.

Az Egyesült Államok azonban a termelés növelésére szólított fel annak érdekében, hogy lejjebb tudják nyomni az energiaárakat. Az amerikai nemzetbiztonsági tanács szóvivője azt mondta, úgy vélik, a termeléscsökkentés, tekintettel a piaci bizonytalanságra, jelenleg nem javasolt.

A brit közszolgálati műsorszolgáltatónak Nathan Piper független elemző azt mondta, az OPEC+ lépése látszólag arra tett kísérlet, hogy középtávon 80 dollár felett tartsák az olaj hordónkénti árát, mivel a gyengülő globális gazdaság gyengítheti a keresletet, a szankciók pedig „korlátozott mértékben” képesek korlátozni az orosz olajellátást.

Az olajárak még az Ukrajna elleni orosz invázió tavaly februári kezdetét követően ugrottak meg, egy ideje azonban már a háború előtti szinten vannak ismét.

Az alapító optimista és reméli, hogy az egyezséget követően egyáltalán megmarad a társaság