Vádat emeltek kedden Donald Trump volt amerikai elnök ellen a Stormy Daniel pornószínősznőnek kifizetett 130 ezer dolláros hallgatási pénz ügyében.
A volt amerikai elnök helyi idő szerint délután 1 óra 30 perckor (közép-európai idő szerint 7 óra 30 perckor) sétált be a manhattani szövetségi bíróság épületébe, ahol őrizetbe vették és meghallgatta Juan Merchan bírót, hogy Alvin Bragg körzeti ügyész indítványa alapján pontosan mivel – 34 vádpontban a többi között okirat-hamisítás és összeesküvés bűncselekményével – vádolják. Ezután megkérdezték tőle, bűnösnek vagy ártatlannak vallja-e magát, amire a volt amerikai elnök az utóbbival válaszolt.
Donald Trump délután fél 3-kor ment be emiatt a tárgyalóterembe, előtte semmit nem mondott. Az élő közvetítést a bíróság nem engedélyezte, az ülésteremben csak öt fotós lehetett bent.
Történelmi pillanat az Egyesült Államokban, vádat emeltek Donald Trump ellenA nyomozás lényege szerint Donald Trump korábbi személyes ügyvédje, Michael Cohen 130 ezer dollárt fizetett Stormy Daniels pornószínésznőnek 2016 október végén, napokkal az elnökválasztás előtt. Az eddigi adatok alapján a „hallgatási pénz”, hush money azt szolgálta, hogy Daniels ne hozza nyilvánosságra hozza a Trumppal egy évtizeddel korábbi állítólagos viszonyát, amelyet a volt amerikai elnök mindeddig tagadott.
Michael Cohen 2017 januárjában állított ki egy számlát a volt elnök cégének, a Trump Organizationnek 180 035 dollárról, a 130 ezer dolláron túl az utalási költségről és még plusz 50 ezerről. A cég nagylelkű akart lenni, megduplázta ezt az összeget és még megfejelte 60 ezerrel, így a végösszeg 420 ezer dollár lett. Ezt az ügyvédnek 12 hónap alatt 35 ezer dolláros részletekben utalták jogi tanácsadás címén. Stormy Daniels 2018. március 6-án pert indított Donald Trump ellen, megsemmisítendő azt a titoktartási szerződést, amely alapján a 130 ezer dollárt kapta. A keresetet arra hivatkozva nyújtotta be, hogy a papírt Donald Trump soha nem írta alá.
Pénzt adni valakinek a hallgatásáért önmagában nem bűncselekmény, az ügyészek azt próbálják bebizonyítani, hogy emiatt Donald Trump meghamisította a cége könyvelését. Ezt New York szövetségi állam törvényei vétségként büntetik. Ügyészi vizsgálat tárgya az is, hogy a volt amerikai elnök 2016-ban mindemiatt megsértette-e a kampányfinanszírozási törvényeket, ami már bűncselekménynek számít.
A kedden nyilvánosságra hozott vádirat szerint Donald Trump részben a 2016-os elnökjelöltsége előmozdításáért hamisíttatta meg az üzleti dokumentumait – a cége könyvelését –, és összeesküvésben vett részt a 2016-os elnökválasztás hitelének a megingatására.
Az ügyben a következő személyes meghallgatást 2023. december 4-én tartják. Stormy Danielst tanúként akarják beidézni az ügyben.
Ha bűnösnek találják, Donald Trumpot akár négy év börtönre is ítélhetik, a börtönt azonban borítékolhatóan megússza, azokat ugyanis, akik először találnak bűnösnek hamisítás vádjában, soha nem küldik rács mögé.
Ha most mégis megtennék, hivatalból Donald Trumppal együtt börtönbe kellene vonulniuk a Secret Service ügynökeinek is.
A volt amerikai elnök VIP-nek kijáró fogadtatásban részesült a bíróságon, nem bilincselték meg, nem kísérték zárkába és nem készült róla rendőrségi fotó sem, ujjlenyomatot viszont vettek tőle. Ez azt jelenti, hogy megússza a hasonló esetben mások számára több órán át tartó procedúrát. Bilincset a hivatalos indoklás szerint azért kap egy-egy gyanúsított, hogy ne menekülhessen el vagy árthasson a bíróságon senkinek, ami Donald Trump esetében nem áll fenn. A volt amerikai elnököt mindegyik még élő pályatársához hasonlóan a vezető politikusok személyi védelmét ellátó titkosszolgálat a Secret Service ügynökei veszik körül. Amint végzett New Yorkban, visszatért a floridai kúriájára, Mar-a-Lagóba, ahol nyilvános beszédet tart.
Azt a CNN írja, hogy az elnöki stábot abszolúte érdeki a rendőrségi fotó lehetősége, ugyanis az egész ügyet Donald Trump népszerűség növelésére használnák. Számításuk eddig bevált, a vádemelés bejelentése után a volt amerikai elnök hétmillió dollárt gyűjtött össze. Ma a manhattani szövetségi bíróság előtt szimpatizánsok és ellentüntetők is várták.
Donald Trumpot egyébként az sem akadályozná meg, hogy induljon a 2024-es republikánus elnökjelöltségért, ha esetleg eltélik az ügyben, az indulásnak ugyanis az amerikai alkotmány szerint mindössze három feltétele van, a büntetlen előélet pedig nem szerepel köztük.