NATO;Svédország;Finnország;Joe Biden;

- Joe Biden felszólította Magyarországot a svéd NATO-csatlakozás jóváhagyására

Kár, hogy az Orbán-kormány Törökország utolsó csatlósa lett.

Büszkén üdvözlöm Finnországot a NATO 31. szövetségeseként - olvasható abban a nyilatkozatban, amelyet kedden adott ki az Egyesült Államok elnöke. 

Joe Biden emlékeztetett, hogy van hetvennégy évvel ezelőtt, amikor az Egyesült Államok és 11 másik nemzet összefogott, hogy megalakítsa az Észak-atlanti Szerződés Szervezetét, Harry S. Truman elnök azt mondta: – Ha valami elkerülhetetlen a jövőben, az a világ népeinek akarata a szabadság és a béke iránt. 

Finnország NATO-csatlakozásával ez az akarat erősebb, mint valaha. Finnország és Svédország erős demokrácia, erős hadsereggel,  emellett osztják az Egyesült Államok értékeit, s világról alkotott elképzeléseit. Kevesebb mint egy évvel később Finnországot tagként üdvözölhetjük. Ez a NATO modernkori történelmének leggyorsabb ratifikációs folyamata – jelezte most Joe Biden.

„Alig várom, hogy Svédországot a lehető leghamarabb NATO-tagként üdvözölhessük, és arra bátorítom Törökországot és Magyarországot, hogy késedelem nélkül fejezzék be a ratifikációs eljárást” – fűzte hozzá.

Nyilatkozatát azzal zárta, hogy amikor Vlagyimir Putyin elindította a háborúját Ukrajna népe ellen, azt hitte, hogy megoszthatja Európát és a NATO-t. Azonban számítása nem jött be, egységesebbek vagyunk, mint valaha. – Együtt – megerősítve legújabb szövetségesünkkel, Finnországgal – továbbra is meg fogjuk őrizni a transzatlanti biztonságot, megvédjük a NATO minden egyes centiméterét, és meg fogunk felelni minden kihívásnak, amellyel szembe kell néznünk – zárta gondolatait az amerikai elnök.

Törökország és Magyarország hónapokon át késleltette a finn és a svéd NATO-csatlakozást. Magyar részről ennek nem volt sok értelme a török és az orosz érdekek védelmén kívül, de az ügyben még egy látszatvita is zajlik az Orbán-kormány és a Fidesz-frakció között.

Az ankarai vezetés kurd terroristák állítólagos finn és  svéd támogatása miatt ellenezte, hogy a két észak-európai ország NATO-tag legyen, Svédországét nem is vitte parlament elé Korán-égetésbe torkolló stockholmi tüntetések után. A finn NATO-csatlakozást a magyar Országgyűlés március 27-én, a török parlament március 31-én szavazta meg, a svéd ratifikálásának időpontja sincs. 

Pár éve még jóval kevesebbet kapott.