Libanon;Izrael;Gázai övezet;konfliktus;légicsapások;rakétatámadások;

- Fokozódik a feszültség, Izrael légicsapásokat hajtott végre dél-libanoni és gázai övezeti célpontok ellen

Harmincnégy rakétát lőttek ki Libanonból Izrael északi részére, ami a legnagyobb libanoni területről végrehajtott támadás volt Izrael ellen az elmúlt 17 évben. A zsidó állam a Hamászt tette felelőssé az akcióért, de feltételezése szerint a Hezbollah is tudott róla, sőt, az Iszlám Dzsihád és Irán érintettségét sem zárják ki.

Légicsapásokat hajtott végre pénteken az izraeli hadsereg a Hamász palesztin radikális iszlamista szervezethez tartozó célpontok ellen Libanon déli részén és a Gázai övezetben – írja a BBC.

Az izraeli fegyveres erők szerint a támadásokat arra válaszul hajtottak végre, hogy az éjszaka 34 rakétát lőttek ki Libanonból Izrael északi részére. A rakétatámadásokért a Hamászt tették felelőssé. A csapások kezdetét követően a gázai iszlamisták is további több tucat rakétát lőttek ki.

Az izraeli hadsereg Twitter-bejegyzése szerint harci repülőgépei a Hamászhoz tartozó libanoni infrastruktúrákra mértek csapást. „Nem fogjuk hagyni a Hamásznak, hogy Libanonon belül folytassa tevékenységét, és hagyja, hogy a libanoni államot vonják felelősségre ezért” – figyelmeztetett az IDF.

A Hamász egyelőre nem vállalta a felelősséget a Libanonból indított rakétacsapásért, amely az elmúlt 17 év legnagyobb mértékű támadásának számít Izrael ellen libanoni területről, csak határozottan elítélte az „arcátlan cionista agressziót” a Libanon ellen.

Az izraeli hadsereg egyik szóvivője arról beszélt, feltételezésük szerint az Izraellel 2006-ban egy hónapos háborút vívó Hezbollah libanoni síita szervezet tudott a támadásról. Mint mondta, meggyőződésük szerint a Hamász állt a támadás mögött, ám lehetséges, hogy az Iszlám Dzsihád palesztin terrorszervezet, sőt, azt gyanítják, hogy Irán is érintett volt benne.

A Dél-Libanon nagy részét ellenőrzése alatt tartó Hezbollah közölte, támogat minden intézkedést, amelyet a palesztinok hoznak annak érdekében, hogy megvédje a hívőket, az al-Aksza mecsetet, és elrettentse az ellenséget attól, hogy folytassa támadásait.

Palesztin férfi méri fel az otthonán esett károkat az izraeli rakétatámadás után.

Nadzsíb Mikáti libanoni ügyvivő miniszterelnök elítélt bármilyen olyan katonai műveletet Libanon területén, amely „destabilizálja a helyzetet”.

A libanoni hadsereg felvételeket tett közzé rakétaindító állásokról és ki nem lőtt rakétákról, amelyekre állítása szerint al-Kulaila, Zibkin és Mardzsajún nevű településeken bukkantak rá a katonák. Közlésük szerint a rakétákat al-Kulaila és a Türoszhoz közeli két település, Zibkin és Maalíja környékéről lőtték ki.

A jelenleg éppen Libanon fővárosában, Bejrútban tartózkodó Iszmail Haníje, a Hamász vezetője közölte, a palesztinok „nem fognak ölbe tett kézzel ülni az izraeli agresszióval szemben”.

Az éjszaka során két vagy három robbanás volt a Türosztól 5 kilométerre délre található palesztin menekülttábor környékén. A libanoni média beszámolói szerint csapások érték a további 4 kilométerre délre található al-Kulaila külső részét is. Felvételek tanúsága szerint egy kisebb híd is megsemmisült.

Az izraeli hadsereg tájékoztatása szerint a Gázai övezetben több mint 10 célpontra mértek csapást, köztük fegyvergyártáshoz használt helyekre és egy alagútra. Izraeli médiabeszámolók szerint legalább 4 rakétát lőttek ki a Gázai övezetből Izraeli déli részei felé. A legtöbbjük vagy nyílt területen zuhant le, vagy hatástalanította őket a Vaskupola izraeli légvédelmi rendszer, mégis, találat ért legalább egy lakóházat Szderót városában. Az izraeli hadsereg szerint 34 rakétából 25-öt sikerült befogniuk, öt azonban izraeli területen csapódott be.

Izraeli bombaelhárító vizsgálja egy palesztin rakéta maradványait.

Halálos áldozatokról egyelőre nem érkezett beszámoló egyik oldalról sem. Legalább egy embert azonban megsebesített egy repesz Izraeli északi részén a libanoni rakétatámadásokat követően.

Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök a Libanonról indított támadásokat követően figyelmeztetett, „Izrael ellenségei meg fognak fizetni”.

Mint azt BBC megjegyzi, a térségbeli feszültség ismét kiéleződött azt követően, hogy az izraeli rendőrség a héten két éjszaka során is ismét rajtaütéseket hajtott végre Jeruzsálemben az iszlám harmadik legszentebb helyének számító al-Aksza mecsetnél. A rajtaütések következtében erőszakos összecsapások törtek ki palesztin hívőkkel a mecseten belül, ami szerte a térségben felháborodást váltott ki.

A katolikus egyház április 9-én, az ortodox keresztények egy héttel később, április 16-án ünnepelnek.