Tudomány;vakcina;rák;

2023-04-08 08:06:00

Karikó Katalin szabadalma az évtized végére elhozhatja a rák elleni vakcinákat

Ehhez fenn kell tartani a kutatásokra szánt juttatások mértékét. 

Egy vezető gyógyszeripari cég vezetője biztos abban, hogy 2030-ra elkészülnek a rák, a szív- és érrendszeri, autoimmun és egyéb betegségek elleni oltások – írja a The Guardian.

Mindez pedig a Covid-oltásoknak köszönhető, hiszen 12-18 hónap alatt olyan előrelépést sikerült elérni, mint 15 év alatt. A Moderna vezető orvosigazgatója optimista: úgy véli, cége az évtized végére képesek lesznek előállítani  vakcinákat többféle daganattípusra, ami százezreket, ha nem milliókat fog megmenteni. Paul Burton hozzátette, úgy véli, hogy az mRNS-technológiának köszönhetően lesznek terápiák olyan betegségekre, amelyek korábban gyógyíthatatlanok voltak, tíz év múlva pedig már közel leszünk ahhoz, hogy ennek a technológiának a segítségével bármelyik betegség könnyen gyógyítható legyen, ugyanis képesek lesznek azonosítani a genetikai okot. 

Azonban egy szélesebb körű háborús konfliktustól való félelem miatt fennáll a veszélye annak, hogy a kutatásra szánt pénzek nem érkeznek meg, így nem lehet majd fenntartani a jelenlegi, gyors ütemet. Az Oxford Vaccine Group igazgatója és az Egyesült Királyság oltási és immunizációs közös bizottságának (JCVI) elnöke elmondta, a járványok a katonaihoz hasonló fenyegetést jelentenek - ha nem nagyobbat, ugyanis a mai tudásunk szerint biztosan bekövetkeznek majd. Ám még azt az összeget sem költjük erre a területre, mint amennyibe egy atomtengeralattjáró kerül - vélekedett Andrew Pollard. 

A technológia sikerer Karikó Katalin sikerét jelenti, 2005-ben ugyanis Pennsylvaniai Egyetem kutatója, a szintetikus mRNS alapú vakcinák orvosi technológiáját kifejlesztő magyar biokémikus és kollégája, Drew Weismann jegyeztette be azt a módosított nukleozidokat tartalmazó mRNS terápiás alkalmazásáról szóló szabadalmat, amely a két amerikai gyúgyszergyártó, a Pfizer és a Moderna Covid-19 elleni vakcinájának az alapját jelenti.