nemzeti parkok;Kunszentmiklós;kilátók;

Másfél méteres kilátók épültek Kunszentmiklósnál, a nemzeti park szerint nem is akartak magasabbat építeni

A fák nélküli lombkoronasétány után újabb furcsa építmények tűntek fel az Alföldön. 

Több fotó kezdett el terjedni a Facebookon egy meglehetősen szokatlanul alacsony kilátóról a Bács-Kiskun vármegyei Kunszentmiklós határában.

Mint kiderült, a kilátót a  Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság (KNPI) építtette. Mint kiderült, nem csak azt az egyet, ami a város közelében található, hanem még ötöt. Mindegyiket a Felső-kiskunsági pusztán húzták fel, ebből kettő 1,5-2 méter magas, a másik háromnál pedig 4 méteren van a padlószint. A projektet 75 százalékban az uniós , 25 százalékban pedig a magyar adófizetők finanszírozták.

A történetről beszámoló portál, a Kecsup megkérdezte a nemzeti parkot. „Ezek a tematikus megfigyelő pontok egy rendhagyó, a nagyobb távolságok és a sokféle látnivaló miatt nem gyalogos, hanem autóval vagy kerékpárral bejárható tanösvénynek a részei, amely még befejezés előtt áll” - közölték. Arra a kérdésre, hogy mennyibe kerültek a kilátók a portál nem kapott választ.

A már említett tanösvény érinteni fogja Bugyit, Apajt, Kunpeszért és Kunszentmiklóst, s mindegyik kilátó a Felső-Kiskunság egy-egy jellegzetes, nyílt pusztai élőhelyére került.  „Tekintve, hogy síkvidéki, pusztai környezetben vagyunk, nem volt cél magas kilátók építése. Kettő esetében kifejezetten a nagyobb csoportok befogadása és az akadálymentesítés (lépcső helyett rámpa vezet fel rájuk) volt a célunk. Ez a két alacsonyabb kilátópont közel van Kunszentmiklóshoz, illetve Bugyihoz, így akár a helyi óvodás és kisiskolás csoportok is ki tudnak látogatni rájuk. Az 1,5-2 m magas kiemelés pont elég ahhoz, hogy a sík, pusztai terepen körbe lehessen tekinteni, de egyben kellően biztonságos a kisebb korú gyerekekből álló csoportoknak vagy kerekesszékkel közlekedőknek is” - hangzik az érvelés. 

A furcsa kilátók azt követően kerültek az érdeklődés középpontjába, hogy Nyírmártonfalván sikerült uniós pénzből egy olyan lombkoronasétányt felhúzni, ahol a közelben nincsenek fák.