;

Fidesz;tiltakozás;Cigánd;szakrendelő;

- Kamuvá lett a cigándi élőlánc, a fideszes parlamenti képviselő meghackelte a fideszes polgármester tüntetését

Két-háromszáz helyi és környékbeli eközben biodíszletként feszengett.

Élő lánccal tiltakoztak a cigándiak az ellen, hogy bezárják a néhány évvel ezelőtt egymilliárd forintért, uniós támogatásból épített szakrendelőjüket. A dolog pikantériája, hogy a demonstrációt a 3000 fős település fideszes polgármestere, Oláh Krisztián szervezte, aki a szerda délutáni eseményen elmondta: lehetetlen helyzetbe került az önkormányzat, mert az állam alulfinanszírozza az orvosok és szakdolgozók bérét, miközben a rezsiköltségek a korábbi hatszorosára nőttek, így befoldozhatatlan hiány keletkezett a költségvetésben.

Az állam a saját fenntartásában és az egyházi kézben lévő szakrendelők adósságait – mint ahogy azt tette korábban is – az év végén kifizette, ám az önkormányzati szakrendelőkről „elfelejtkezett”. Szulics Péter a cigándi egészségügyi központ anyagi nehézségek miatt leköszönő ügyvezetője arról beszélt: a nehéz anyagi körülmények miatt már két hónapja nem tudják fizetni az itt dolgozó szakorvosok bérét, akik Nyíregyházáról, Miskolcról, Nyírbátorból járnak át, vagyis még az utazási költségeiket is maguk fedezik. Ezt a húrt nem lehet tovább feszíteni, ráadásul ha a hónap végéig nem tudják legalább a járulékokat kifizetni, felkerülnek a NAV adósok listájára, s veszélybe kerül egy jelenleg zajló 200 milliós rendelő felújítási uniós pályázat is, hiszen köztartozással rendelkező önkormányzati cégeknek nem jár támogatás.

Szulics Péter a demonstráció előtt lapunknak arról beszélt: az ország 193 járása közül a cigándi a legszegényebb, nem véletlen hogy alulfinanszírozás miatt itt dőlt be legelőször az önkormányzati szakrendelés. Ez várhatóan megtörténik majd azokon a településeken is, ahol iparűzési adó híján nincsenek jelentős bevételek, ezek az önkormányzati rendelők is legfeljebb néhány hónapig, nyár közepéig húzhatják. Igaz, az állam felajánlotta a cigándiaknak is, hogy átveszi a szakorvosi ellátást – miként az ügyelettel ezt már meg is tette –, de ezt első körben a helyi képviselő-testület elutasította.

Ott lebegett a szemük előtt Gönc példája: az ottani rendelőt is állami tulajdonba vették, majd nem sokkal később be is zárták.

– Ez lesz itt is, csak még nem most – mondta a demonstráción résztvevő egyik bodrogközi polgármester, aki szerint az állam nagy kegyesen átveszi majd a gyönyörűen megépült és felújított épületet, és a jövő évi önkormányzati választásig valahogy működteti, hiszen szavazatokat vesztené a kormánypárt, hanem ezt tenné.

A tiltakozó gyűlés végül sajátos fordulatot vett, amikor Oláh Krisztián polgármester megkérte Hörcsik Richárdot a térség fideszes országgyűlési képviselőjét, szóljon hozzá az eseményhez. Ő természetesen megnyugtatta a jelenlévőket, hogy képviselői minőségében már mindenhol eljárt és mindenkivel tárgyalt, ahol és akivel csak lehetett, Pintér Sándortól kezdve Takács Péter államtitkárig, és ígéretet is kapott arra, hogy az állam átveszi, finanszírozza, és nem zárja be a cigándi járóbeteg szakellátást. Megkérdeztük a bejelentésről később Oláh Krisztián polgármestert, emlékeztetve: korábban az önkormányzat elutasította ezt a lehetőséget, épp a gönci rossz példa miatt. Ő úgy válaszolt: nem tehetnek mást, elmentek a falig, de ha azt akarják, hogy működjön, kénytelenek lesznek az államra bízni a járási szakrendelést. 

Az ég kék, a fű zöld, az Origo hazudik.