;

USA;tiltás;TikTok;

A TikTok tulajdonosának jelentős kötődései vannak a kínai kormánnyal

- Szorul a hurok a TikTok körül

Az amerikai Montana szövetségi állam lett az első a világon, ahol a képviselők elfogadták az alkalmazás személyes eszközön történő betiltását. 

A világon eddig több ország kormánya határozott úgy, hogy a kormányzati hálózatokról, eszközökről kitiltja a TikTokot. Az Egyesült Államok Montana szövetségi államának képviselői 54-43 arányban a múlt pénteken tovább mentek: a személyes tulajdonú eszközökön is betiltották a rövid videók közreadását lehetővé tevő okostelefonos alkalmazást. A kínai ByteDance cég tulajdonában lévő TikTok-ot azzal vádolják, hogy nemzetbiztonsági kockázatot jelent a felhasználóktól gyűjtött adatokon keresztül.

Ha Greg Gianforte kormányzó aláírja a törvényt, az 2024. január 1-én hatályba lép. Ennek értelmében, ha valakiről kiderül, hogy használj az appot, nem lesz büntethető, de ha például egy webáruház kínálatában ott lesz, az naponta 10 ezer dollár büntetéssel jár. Gianforte decemberben már betiltotta a kormányzati eszközökön a TikTok használatát, és januárban a montanai felsőoktatás intézmények is követték a lépést.

A vállalat közleményben közölte, hogy jogi lépéseket tesz a törvényjavaslat ellen. ,,Folytatjuk a harcot a TikTok használók érdekében, és azoknak a vidokészítőknek az érdekében, akiknek megélhetését, és az első kiegészítéshez való jogát (szólásszabadság) veszélyezteti ez a hallatlan kormányzati túlreagálás” - mondta Brooke Oberwetter, a TikTok szóvivője.

Egy tavaly közzétett statisztika szerint az egyesült államokbeli tiktokozók száma eléri a 135 milliót, és mintegy 37 százalékuk legalább évi 100 ezer dollárt (34 millió forintot) keres az alkalmazás használatával.

A TikTokon reklámfilmek, influencerek termékeket promotáló videói is megjelenhetnek, valóban sokak megélhetését biztosítja, és egy, a szabad szólás lehetőségét valamilyen módon szűkítő tiltás értékelhető az első kiegészítés, a szólás- és sajtószabadságot biztosító alkotmányos jog megsértéseként is, ugyanakkor a TikTok korlátozásának, betiltásának oka az, hogy nincs valódi biztosíték arra, hogy a felhasználókról, a felhasználóktól megszerzett adatok nem kerülnek a kínai kormány kezébe.

Ugyanakkor eddig nincs rá bizonyíték, hogy a kínai kormány - amelyhez a ByteDance-nak, a TikTok tulajdonosának vannak kötődései - valóban hozzáfért volna amerikai felhasználók adataihoz annak érdekében, hogy befolyásolja őket. De Christopher Wray, az FBI igazgatója szerint nem lehetnek biztosak benne, hogy látnák-e ennek nyilvánvaló jeleit, ha megtörténne. A viták még folynak, a fő érv az ellen, hogy a TikTok nem kínai kémeszköz az, hogy az anyavállalata, a ByteDance független a kormánytól, ráadásul épp most folyik az amerikai adattároló bázis kiépítése Texasban. Carl Szabó, a NetChoice alelnöke és ügyvédje – a TikTokot is magában foglaló iparági csoport – a CBS azt mondta, hogy a törvényjavaslat „veszélyes precedenst teremt, hogy a kormány megpróbálhat betiltani minden olyan vállalkozást, amely nem tetszik neki a jogsértés egyértelmű bizonyítéka nélkül."

Április elején már több országban él részleges TikTok tiltás, kormányzati, vagy/és kormányhoz közelálló szervezetek okoseszközein. Ezek közé Ausztrália, Új-Zéland, az Egyesült Királyság, Észtország, az Európai Parlament, az Európai Bizottság, az Európa Tanács, Franciaország, Hollandia, Belgium, Norvegia, Kanada, India, Tajvan, Pakisztán, Afganisztán. Utóbbi két ország indokai között nem nemzetbiztonsági indokok, hanem erkölcsi és ifjúságvédelmi megfontolások állnak.  

Magyarországról nem jelentettek károkat.