;

ítélet;diktatúra;orosz ellenzék;

Vlagyimir Kara-Murza egy kivetítőn, élőtérben a feleslgével,Jevgenyija Kara-Murzával

- Példát statuált a Kreml, 25 év börtön kapott a leghangosabb háborúellenes hangadó

Kétszer próbálták megmérgezni, most 25 év börtönbüntetésre ítélték Oroszország egyik legismertebb ellenzéki személyiségét, a jogvédő Vlagyimir Kara-Murzát. Az ítélet rekord és üzenet egyben. Az országban már nincs szabad lábon egyetlen neves ellenzéki sem.

Hazaárulás, az orosz hadseregről szóló hamis információk terjesztése és egy nem kívánatos szervezetnek végzett illegális tevékenység bűntettében találta bűnösnek és ítélte halmazati, 25 éves letöltendő börtönbüntetésre egy moszkvai bíróság hétfőn Vlagyimir Kara-Murza orosz ellenzéki vezetőt és emberi jogi aktivistát. Büntetését egy szigorított börtönkolónián kell letöltenie, jelentette be a zárt ajtók mögött zajló tárgyalás végén a bíróság.

Alekszej Navalnij is szigorított kolónián tölti 9 éves büntetését. Az utóbbi évek, főképp a tavaly február 24-én megindított Ukrajna elleni orosz invázió kezdete óta ezek a sztálini idők gyakorlatát és eszköztárát idéző szigorított börtönkolóniák is kezdenek feltelni a Kara-Murza elleni vádakhoz hasonló ürügyekre alapozó ítéletek miatt elsősorban olyanokkal, akik nyilvánosan merték bírálni és háborúnak nevezni Putyin „különleges katonai műveletét”.

A 2022 áprilisa óta előzetes letartóztatásban lévő Kara-Murza ügye, amint annak elhúzódása is mutatja, kiemelt fontosságú a putyini elnyomó gépezet számára, és a külvilág szemében is emblematikussá vált az ukrajnai offenzíva kezdete óta egyértelműen és nyíltan a sztálini időket idéző oroszországi politikai elnyomásra és hatósági fellépés tekintetében.

Oroszország szabad lesz, mondja meg mindenkinek 

– idézte az Avtozak független hírportál Kara-Murza ítélethirdetés utáni szavait. Az április 10-i tárgyaláson az utolsó szó jogán tett, több orosz ellenzéki média által közzétett nyilatkozatában pedig azt mondta, nemcsak hogy nem bán meg semmit, büszke rá".

Minden bizonnyal az, mindemellett tudatosan vállalta sorsát is, mert meg sem próbált elmenekülni az országból, amelyben már kétszer tört életére a rezsim. Pedig könnyedén megtehette volna brit állampolgársága birtokában.

Az orosz hírügynökségek és portálok tudósítása szerint egyik ügyvédje, Maria Eismont bejelentette, hogy fellebbezni fog, és elítélte a tárgyalás során elkövetett súlyos eljárási szabálysértéseket. Illúziója valószínűleg védő csapatának sincs, hiszen a bíróság változatlanul hagyta jóvá az ügyészség maximális büntetési kérelmét is. Ezen túlmenően azért sem, mert tudják, Kara-Murza személye szimbólum, így az ellene hozott ítélet is az, olyan nyilvános példastatuálás, amellyel a Kreml üzent az orosz ellenzéknek és mindenkinek, aki a háborút ellenezni merészeli. A 25 éves letöltendő börtönbüntetés egyenesen rekordnak számít, a tavaly hozott törvény maximálisan 15 évet irányoz elő a háborút háborúnak nevezők és az azt elítélők számára.

De miért olyan fontos Kara-Murza a Kreml számára, hogy épp általa kíván példát statuálni? Többek között azért, mert amint a The Moscow Times az ítélethirdetésről szóló beszámolójában fogalmazott, ezzel lezárult az ország egyik legdacosabb háborúellenes hangadójának nagy horderejű pere. Ugyanakkor azért is, mert Kara-Murza jóval a háború előtt már a Kreml célkeresztjében volt. A 41 éves ellenzéki vezető jelenleg polineuropátiában és ideg-izomrendszeri betegségben szenved, annak következtében, hogy már kétszer került halálközeli állapotba, 2015-ben és 2017-ben, miután ismeretlen eredetű mérgezéssel került kórházba. Ezekért az orosz hatóságokat tette felelőssé.. Az állapota a börtönben súlyosbodott, és ügyvédei szerint túl rosszul volt ahhoz, hogy részt vegyen néhány meghallgatásán.

Kara-Murza szovjet állampolgárként született, 15 éves korában édesanyjával az Egyesült Királyságba költözött, így kapott brit állampolgárságot. Nyugaton tanult, de jogvédő tevékenységét Putyin Oroszországában végezte. A „külföldi ügynök” besorolást is már 2017-ben megkapta, mert nyugati országokban tartott nyilvános beszédeiben bírálta az orosz vezetést és a 2012-es "Magnitski-törvény" példájára szankciókat szorgalmazott az emberi jogok súlyos megsértésében vétkes orosz tisztségviselők ellen. Ezt használták a hazaárulás vádjának bizonyítására is.

A "nemkívánatos" szervezetnek végzett illegális tevékenység bűntettét pedig azzal merítette ki, hogy a nemkívánatosnak és külföldi ügynöknek nyilvánított Nyílt Oroszország szervezetnek dolgozott. (Ez a száműzetésben élő, több éves börtönbüntetését letöltő volt oligarcha és Kreml-ellenes Mihail Hodorkovszkij hálózata.)

 Az Egyesült Államok kezdi elveszteni a türelmét.