Egy minisztériumi főosztályvezető illetménye akár havi 2 millióra is felugorhat, ha elfogadják a kormány új rendelet-tervezetét. Az MSZP azonnal reagált: a minisztériumi dolgozók illetménysávjához kötnék a pedagógusok bérét.
Az MSZP az elmúlt hónapokban többször kezdeményezte, hogy a pedagógusbéreket kössék a miniszterelnök, majd a jegybankelnök fizetéséhez, mindkét javaslatot leszavazta a fideszes többségű országgyűlés. A szocialisták a ma beadott törvényjavaslatukban a minisztériumi tisztviselők béréhez kötnék a pedagógusok fizetését. Eszerint a pedagógus gyakornokok fizetésének el kell érnie a vezető-kormányfőtanácsosok illetménysávjának a minimumát, vagyis a 600 ezer forintot. A pedagógus I. kategóriában dolgozóknak a minisztériumi osztályvezetők illetménysávjának a minimumát, azaz 700 ezer forintot kell kapniuk. A pedagógus II., illetve mestertanár és kutatótanár kategóriában pedig a főosztályvezetők illetménysávjának a legkisebb összegét, vagyis 800 ezer forintot kell fizetésként adni.
Tóth Bertalan szocialista politikus korábban a pedagógusok béremelésével kapcsolatban azt írta a Facebookon: „elfogadhatatlan, hogy a Fidesz-kormány magára hagyja a pedagógusokat, nem biztosítja számukra a tisztességes megélhetés feltételeit”.
Az MSZP nem csak törvényjavaslatot nyújtott be: országgyűlési képviselői kérdéseket intézett a miniszterekhez, hogy szerintük rendben van-e, hogy más szakmában elmaradt vagy megalázóan alacsony fizetésemelés történt, míg a minisztériumi tisztviselők várhatóan infláció feletti emelést kapnak. Gurmai Zita a járművezetők 5 százalékos béremelésével kapcsoltban Lázár Jánoshoz fordult. „A MÁV-Volán csoportnál a 2023-as évre szóló megállapodás - a márciusi 25,2 százalékos infláció mellett - mindössze 5 százalékos bérnövekedést rögzített, holott a Szolidaritás Autóbusz-közlekedési Szakszervezet 20, a Mozdonyvezetők Szakszervezete legalább 15 százalékot tartott volna elfogadhatónak” – írta kérdésében a szocialista képviselő.
Komjáthi Imre a postai dolgozók béremeléséről Nagy Márton gazdaságfejlesztési minisztert kérdezte. „Bár a szakszervezetekkel kötött megállapodás értelmében a fizetések növekedése 2023. január 1-ig visszamenőlegesen jár, nem nehéz belátni, hogy mindez csekély segítséget jelent ahhoz képest, hogy az élelmiszerárakat érintő infláció pedig hónapok óta bőven 40 százalék felett alakul” – írta az MSZP társelnöke a miniszternek.
Szabó Sándor a belügyminisztert kérdezte, hogy az egészségügyben és a szociális szférában dolgozók kapnak-e béremelést: „Nem született még megoldás az egészségügyi szakdolgozók és más kórházi munkatársak bérének megnyugtató rendezéséről. Takács Péter egészségügyi államtitkár ugyan bruttó 260 ezer forintos béremelést ígért azoknak az ápolónőknek, akik 20 éves munkaviszonnyal rendelkeznek a pályán, de ennek részleteiről nem tudunk többet. Továbbra is szégyenteljes a hazai szociális szférában dolgozók anyagi megbecsülése. Az ágazatban dolgozók bérnövekedésének túlnyomó többségét évről-évre a minimálbér, illetve a garantált bérminimum emelése biztosítja, ami mindent elmond a tárca teljesítményéről” – hívta fel a figyelmet a szocialista képviselő a belügyminiszterhez intézett írásbeli kérdésében.