;

Európai Parlament;Európai Bizottság;ingyen utazás;repülőút;

- Kíváncsi az EP, rendben van-e, hogy bizonyos lobbiszervezetek ingyen reptetik az Európai Bizottság embereit

Egy új szabályozás jelentősen szigorítja az elfogadható ingyen utazások körét.

Kitört a felháborodás az Európai Parlamentben, miután a Politico felfedte, hogy 150 részben vagy egészben ingyenes repülőutazáson vettek részt versenyjoggal foglalkozó brüsszeli tisztviselők. A portál szerint egyre többen kérik az Európai Bizottságot, hogy tisztázzák, mennyi utazást fogadtak el a tisztviselők különféle lobbistáktól és ügyvédi irodáktól.

A lap szerint a 150 kiküldetésből 23 esetében az utat legalább részben ügyvédi irodák, tanácsadó cégek, vagy ipari lobbicsoportok finanszírozták meg. Ez az átláthatóságért kampányoló európai parlamenti politikusok körében aggodalmakat váltott ki, attól tartva, hogy ezáltal túl szoros lesz a kapcsolat az ipari lobbisták és nagyvállalatok, valamint az azok üzleti ügyeit szabályozó uniós tisztviselők között. René Repasi német szociáldemokrata EP-képviselő sajnálatosnak nevezte a helyzetet, ez ugyanis kételyeket ébreszt az Európai Bizottság Versenypolitikai Főigazgatóságának pártatlanságával kapcsolatban. Azzal kapcsolatban ugyanakkor nem látott problémát, ha ugyanilyen utakat egyes egyetemek meghívására fogadnak el, azt ugyanis hasznosnak nevezte, ha a Bizottság tisztviselői kapcsolatban vannak a hallgatókkal és a kutatókkal.

A Politico felidézi, hogy múlt hónapban a testület szigorította az utazási költségekre vonatkozó belső szabályokat, miután kiderült, hogy Henrik Hololei, az Európai Bizottság közlekedési és mobilitási főigazgatója kilencszer közlekedett ingyen a Katar Légitársaság első osztályán 2015 és 2021 között, a jegyeket ugyanis helyette a katari kormány, illetve illetve hozzá közel álló szervezetek finanszírozták meg. Az új szabályozás értelmében azonban a tisztviselők nem fogadhatnak el szponzorált utazást vagy szállást. E szigorítás alól csak az egyetemek, az uniós tagállamok kormányai és a jelentős nemzetközi szervezetek, mint például az ENSZ vagy a G20 ilyen jellegű kifizetései képeznek kivételt. Daniel Freund, átláthatóságért tevékenykedő német zöldpárti EP-képviselő egyébként úgy vélekedett erről, nem tudja, hogyan gondolták az előző rendszert valaha is jó ötletnek.

Margrethe Vestager versenyjogért felelős uniós biztos a Politiconak nyilatkozva azt ígérte, az Európai Bizottság kivizsgálja a kérdéses kiküldetéseket, ám szerinte azt még korai lenne megmondani, hogy a Henrik Hololei ügye után meghozott új szabályok visszatartják-e a kérdéses utazásokat. Mások azt kifogásolták, hogy a testület korlátozott költségvetése miatt az új szabályok azt eredményezik, hogy egyes konferenciákon például nem személyesen, hanem csak videókapcsolaton keresztül tudnak jelen lenni az érintettek. Margrethe Vestager szintén azt közölte, fontos, hogy a munkaügyi utak elé ne gördítsenek akadályokat.

Arianna Podestà európai bizottsági szóvivője azzal védekezett, hogy ahol elfogadták az ingyen utazásokat, azt a kiküldetések céljainak elérésére tekintettel tették, s azokkal a testület költségvetését segítették. Mindazonáltal törekednek a károsanyag-kibocsátás csökkentésére is, így az illetékes uniós tisztviselőknek amúgy is azt javasolják, hogy ahol lehet, videókapcsolaton keresztül vegyenek részt az adott konferenciákon - közölte.

A magyar külügy mindenkitől megvédett mindent.