A Kremllel együttműködő magánhadsereg vezetője szerint „az ideális az lenne, ha bejelentenénk a »különleges katonai művelet« végét, hogy mindenki megtudja, Oroszország elérte a tervezett eredményeket…” A sikerek közé sorolta, hogy „Ukrajna aktív férfi lakosságának nagy részét Oroszország megsemmisítette”, másik részét pedig menekülésre késztette. Elvágta Ukrajnától az Azovi-tengert és a Fekete-tenger egy nagy darabját, elfoglalta területének jelentős részét, és szárazföldi folyosót hozott létre a Krímig. – Most már csak egy dolga van hátra, szilárdan bebetonozni magát a már elfoglalt területeken – írta.
Jevgenyij Prigozsin azzal dicsekszik, hogy az ukrán hadsereg katonái közül Bahmutnál rengeteget „ledaráltak”. Túl azon, hogy említést sem tesz az orosz fél sokkal nagyobb veszteségeiről, cinikus szavainak szörnyű kicsengést ad a Wagner-csoport két volt tagjának minapi interjúja a zsoldosok civilek, gyermekek és hadifoglyok ellen elkövetett kegyetlen gyilkosságairól.
Múlt pénteken közölt terjedelmes írásában a Putyinhoz közel állónak tekintett oligarcha/hadúr, hogy ellenez bármiféle tárgyalásokat Ukrajnával, s a legjobb választásnak az újabb háborús összecsapást tartaná, bár a hadihelyzet ismeretében kevéssé tartja valószínűnek, hogy Moszkva további területeket tudna elfoglalni, és nem zárja ki, hogy az ukrán hadsereg sikerre viszi küszöbön álló ellentámadását. Ugyanakkor azt állítja, hogy a háború elvesztése is Oroszország hasznára válna, mert „katalizálná az orosz patriotizmus újjászületését”. Amerikai megfigyelők szerint cikkével Prigozsin vélhetően annak igyekezett megágyazni, hogy a tervezett ukrán ellentámadás esetleges sikerét pozíciójának erősítésére használja ki.
Ukrán hadifoglyok, civilek, gyerekek legyilkolásáról számolt be a Wagner Csoport két állítólagos korábbi harcosaA Wagner-csoport vezetője már a háború befejezését javasolja Vlagyimir PutyinnakA néhol szokatlanul nyílt, másutt önmagának ellentmondó, delíriumos elemzésnek külön nyomatékot adott, hogy orosz sajtóbeszámolók szerint Prigozsin megpróbálja átvenni a Putyin-rezsim álellenzékéhez tartozó Igazságos Oroszország parlamenti párt irányítását. Különösen annak szentpétervári szervezetét szeretné maga alá gyűrni, abban a reményben, hogy felülkerekedhet az ottani kormányzóval, Alekszandr Beglovval fennálló konfliktusában, és regionális befolyásra, na meg képviselői mentelmi jogra tehet szert.
A Német Külpolitikai Társaságnak (DGAP) két elemzője mindazonáltal több okból is valószínűtlennek tartja, hogy Prigozsin e téren sikerrel járjon. Mindenekelőtt amiatt, hogy 2022 őszétől komoly konfliktusba keveredett védelmi tárcával és a hadsereg vezetésével, azzal vádolva őket, hogy hátráltatják a reguláris erőknél ütőképesebbnek feltüntetett erőinek lőszerellátását. A ZDF honlapján múlt pénteken megjelent elemzésükben Rácz András és Christian Mölling rámutatnak, hogy Wagner-csoport Bahmutnál felmutatott teljesítménye erősen vitatható, a város ostromával „Oroszország több hónapot és rengeteg harcost veszített." Putyin emellett "aligha engedni megzavarni a rendszerhű ellenzék gondosan felépített, finoman kiegyensúlyozott rendszerét" – írják. "A közelgő őszi regionális választások és a 2024 tavaszi elnökválasztás fényében ugyanis, az összes szereplő fegyelmezett együttműködésére van szükség.”
Kétségtelen azonban, hogy Prigozsin újra az orosz elnök kegyeibe férkőzött. Az amerikai Háborús Tanulmányok Intézetének (ISW) keddi jelentése szerint viszonyuk javulásának oka az lehet, hogy „a reguláris hadsereg képtelen volt teljesíteni a Putyin által a donbászi téli offenzíva elé kitűzött feladatokat”. Az elemzők úgy látják, hogy a Wagner-erők az utóbbi időben komoly erősítést, légi támogatást, lőszert és politikai elismerést is kapnak - ami merőben eltér a Kreml korábbi erőfeszítéseitől, hogy kimerítsék őket Bahmutban. Putyin a hírek szerint újra kinevez a Wagnerhez közeli parancsnokokat, de ez inkább csak arra utal, hogy tekintélyének megerősítésére legalább Bahmutnál döntő győzelmet akar felmutatni a május 9-i Győzelem napja előtt.
Prigozsin pártpolitikai próbálkozásai kapcsán az Euronews hírportál azt kérdezte szakértőktől, lehetséges-e, hogy az elnöki posztra pályázik. Mark Galeotti professzor, az orosz politika elemzője kétségeit fejezte ki. "Ez az ember úgy emelkedett fel, hogy azt tette, amit Putyin és a Kreml akart” - mondta. Mark Beissinger, a Princeton Egyetem politikaprofesszora szerint Putyint egyelőre nem fenyegeti a megbuktatás veszélye. A Wagner tulajdonosának nincsenek barátai, sem szövetségesei. „Azért tűrik őt meg, mert hasznos Putyin számára” – magyarázta. Galeotti szerint az "önmagát tápláló médiavihar" mellett a Prigozsin ambícióiról szóló találgatások egyik fő forrása az, hogy rendkívül szókimondó. Ráadásul politikai ellenségei is szívesen terjesztik ezt az elképzelést, hogy éket verjenek közé és Putyin közé. Márpedig "a jelenlegi környezetben nagyon veszélyes dolog, ha úgy beszélnek róla, mint aki a következő elnök akar lenni".
Ukrán hadifoglyok, civilek, gyerekek legyilkolásáról számolt be a Wagner Csoport két állítólagos korábbi harcosa