Orbán-kormány;Magyarország;szigorítás;kút;vízkészlet;

- Fúrt kutakkal lyuggatott ország – Jövő év elejétől büntették volna az engedély nélküli vízkivételt, ám az Orbán-kormány visszalép ettől

 A természetvédők tiltakoznak, maradnak az átláthatatlan viszonyok.

– A kormány hosszú távon a hozzá közel álló NER-es agrárvállalkozóknak próbál kedvezni, amikor mégis lazítaná a fúrt kutak engedélyezési eljárását, s eltörölné annak bejelentési kötelezettségeit – mondta lapunknak Raskó György, az Antall-kormány egykori földművelésügyi államtitkára, agrárközgazdász, mezőgazdasági vállalkozó. Szavai szerint egy hivatalos engedéllyel rendelkező, vízhozammérővel felszerelt, vagyis nem „stikában” fúrt kút esetében a felhasznált víz után nagyjából hektáronként 200 000 forint vízdíjat kell kifizetniük a gazdáknak például a kukorica-vetőmag termelésekor, ami egy 40 hektáros birtoknál 8 millió forinttal emeli meg az éves kiadást, s ennek csak egy részét kompenzálja később az állam. Ellenben annak, aki engedély nélkül emeli ki mindannyiunk közös kincsét, a vizet a talajból, ez az összeg nem szerepel a veszteséglistáján.

Talán a kormányzat is érzékelhette, hogy az elhalasztott szigor komoly egyenlőtlenségeket és igazságtalanságokat teremt, amit átmenetileg azzal próbáltak feloldani: bejelentették – igaz, a részletszabályok ismertetése nélkül –, hogy idén a tavalyi aszály fényében a mezőgazdasági öntözés teljes költségét átvállalja az állam a gazdáktól. Arról viszont nem tettek említést: mi lesz azokkal a gazdákkal, akik komolyan vették a szigorítási szándékot és tetemes összegért hivatalossá tették kútjukat? Meglehet, hogy aki felelősen járt el és feltetettette a vízórát, ezután fizethet, aki viszont maradt a feketén fúrt kútjánál, az jól járt.

A mai kaotikus helyzetnek több évtizedes szabályozatlanság ágyazott meg. 

Egészen a kilencvenes évek közepéig nem kellett kérvényezni ilyen kutak létesítését, ám egy 1995-ben született törvény előírta, hogy az ásott vagy fúrt kutakra vízjogi engedélyt kell kérni. Ezt az előírást az elmúlt közel harminc évben meglehetősen „lazán” kezelték mind a kiskerttulajdonosok, mint pedig azok a mezőgazdasági termelők, akik a földjüket ilyen módon öntözték.

– Bő tíz évvel ezelőtt indítottam be a vállalkozásomat, évente nagyjából 300-350 kutat fúrtam, vagyis az elmúlt egy évtizedben több mint háromezret. Egy kezemen meg tudom számolni, hány esetben kellett bármilyen engedélyezési dokumentumot aláírnom – mondta lapunknak egy öntözőrendszerek építésével foglalkozó alföldi cég vezetője. Becslések szerint csak az Alföldön legalább 100 ezer engedély nélkül létesített kút található, országszerte pedig több százezer. Szakértők szerint a kiskerti kutakból van több, viszont a nagyobb vízhozamot a mezőgazdasági öntözésre használt kutak viszik el – mivel mérőóráik általában nincsenek, igazából ennek mennyiségét még megbecsülni sem lehet. Részben uniós elvárások miatt néhány évvel ezelőtt a magyar kormány megpróbálta rendezni a sorokat, s többszörös hosszabbítás és módosítások után végül 2023. december 31-ét jelölte meg olyan dátumként, amíg az engedély nélkül létesített kutak vízjogi fennmaradási engedélyezését büntetés nélkül megtehetik az érintettek. Aki pedig a határidőig nem kér fennmaradási engedélyt, annak jövő január 1-től vízgazdálkodási bírságot kell fizetni, ami akár egymillió forintig is terjedhet. Az engedélyezési eljáráshoz szükséges dokumentumok beszerzése viszont akár több százezer forintba fájhat.

Egyre többen vannak, de még távolról sem elegen, akik szakemberekkel, legálisan fúratnak kutat maguknak

– Egy fúrt kutat nem lehet „ránézésre” megmérni, ahhoz szét kell bontani a kutat, levágni a kútfejet, s csak utána lehet megmondani a mélységét, vízhozamát – mondta lapunknak egy kútfúró vállalkozó. Szavai szerint az elmúlt hónapokban őt is sokan keresték, hogy tegye hivatalossá a kútjukat, neki azonban nincs jogosítványa. Arról azonban hallott, hogy egyes cégek már direkt erre az engedélyezési eljárásra szakosodva több százezer forintot is elkértek.

A gazdák emiatti felháborodását észlelve „lépett” a kormány is. Nagy István agrárminiszer a napokban jelentette be, hogy az adminisztrációs költségek visszaszorítása érdekében eltörlik a vízmérőóra-felszerelési kötelezettséget ezeken a kutakon, illetve hogy az 50 méternél nem mélyebb és védett vízbázissal nem érintett területeken költségmentesen, egy egyszerű bejelentéssel törvényessé tehetők majd e kutak. Hozzátette: sem a mezőgazdasági célú, sem a lakossági kutak esetében nem fognak visszamenőlegesen szankciókat alkalmazni. Mindezt azzal indokolta, hogy

a kutak engedélyeztetésére ráépült egy ipar, amelynek szereplői akár 400 ezer forintot is elkérnek egy kút kamerás átvizsgálásáért, de egy kútfúrói igazolás ára is már 75-100 ezer forint között mozog, 

ami azt mutatja, sokan a regisztrációs kötelezettséget felhasználva próbálnak nyerészkedni.

Közben a döntéshozók újabb módosításokra készülnek a fúrt kutakról, legalábbis erre utalnak Font Sándornak, az Országgyűlés Mezőgazdasági Bizottsága fideszes elnökének a közösségi oldalán közzétett sorai. E szerint a belterületen, engedély nélkül fúrt kutak bejelentési kötelezettsége kapcsán egyelőre nincs semmilyen teendője a tulajdonosoknak. Az Országgyűlés korábban már megpróbálta jogi környezetbe foglalni az új szabályozást, de azt az Alkotmánybíróság egy összeférhetetlenség miatt megsemmisítette, ezért a törvényalkotás újraindult – tette hozzá. Szerinte fontosak a környezet, és a víz védelmének szempontjai, s az Alaptörvényben lefektetett keretek, de ugyanilyen fontosak a gazdák, és a kúttulajdonosok érdekei is, így reméli, olyan jogszabályt sikerül elfogadnia a parlamentnek, amely megfelel a környezetvédelmi szempontoknak és a kúttulajdonosoknak egyaránt.

Áder János is ellenszegült

 A WWF Magyarország korábban már megpróbálta felhívni a figyelmet arra, milyen veszélyeket rejt, ha nyakló nélkül mindenki annyi vizet vesz ki az engedély nélküli magánkutakon keresztül a talajból, amennyit csak akar. Úgy vélték, az egyre súlyosbodó aszályok miatt különösen felelőtlen a vízgazdálkodási törvény fellazítása, ami az amúgy is apadó vízkészletek ellenőrizetlen, pazarló használatát ösztönözheti, és veszélyezteti ivóvízbázisaink minőségét is. A szakszerűtlenül létesített kutak ráadásul veszélyt jelentenek a felszín alatti vizek minőségére is. – Talán elsőre népszerű bürokráciacsökkentésnek, pénztárcakímélő intézkedésnek tűnhet a kutak engedélyeztetésének eltörlése, csakhogy elég egyetlen felelőtlen kúthasználó és máris kész a baj, s a kutakba bekerülő szennyezőanyagok több ezer ember ivóvízbázisát tehetik tönkre – fogalmaztak.

A Magyar Vízkútfúrók Egyesülete minapi közleménye szerint számos politikai indíttatású hír látott napvilágot az engedély nélkül létesített kutakkal kapcsolatban, de szakmai indokok ezekben nyomokban sem voltak fölfedezhetők. Úgy vélik, a kormány állításával ellentétben épp a most mindenféle feltétel nélkül legalizálni kívánt, engedély nélkül és az esetek túlnyomó részében szakszerűtlenül megépített kutak létesítésére épült fel egy egész iparág, amit fel kellene számolni, hiszen pontosan a magyar államtól elvárt tervszerű és előrelátó vízkészlet-gazdálkodást lehetetlenítik el, szennyezik és tönkreteszik a felszín alatti vízkészleteket.

A kutak engedélyeztetésének lazítását 2018-ban egyszer már megakadályozta az Alkotmánybíróság: akkor a kormány azt szerette volna elérni, hogy 80 méterig ne kelljen engedélyeztetni, sőt, még bejelenteni sem a kútfúrást, ha az háztartási vízigényt szolgál. Áder János akkori köztársasági elnökként azonban – ritka módon a nyílt konfliktust is felvállalva a kormánnyal – a taláros testülethez fordult, mert úgy vélte, a rendelet veszélyeztetné a felszín alatti vízkészletet A bírák végül alaptörvénybe ütközőnek találták a javaslatot. Kiemelték: az állam, mint kizárólagos tulajdonos csak oly módon gazdálkodhat a felszín alatti vizekkel – ideértve a vízhasználat lehetőségének megteremtését is –, hogy az nem csupán a jelen nemzedékek közös szükségleteire van tekintettel, hanem a jövő nemzedékek szükségleteire, illetőleg magukra a természeti erőforrásokra, mint önmagukban is értéket képviselő és megóvandó szabályozási tárgyakra is. D. J.

Egyre mélyebbre kell fúrni a vízért

Az aszályos évek és a vízhiány miatt a talajvízszint az elmúlt években süllyedt, a mezőgazdasági területek így egyre inkább kiszáradnak. A gazdák ezért még több illegális kutat létesítettek, amiből még több vizet szivattyúztak ki, ami fokozta a vízszintsüllyedést, még jobban kiszáradtak a földek – hívták fel a helyzet ellentmondásosságára a figyelmet a természetvédők. Hogy baj van a talajban, arra már a kútfúró szakemberek is figyelmeztetnek. – Korábban elég volt az első talajvízrétegig lefúrnunk, és tiszta víz jött fel. Aztán ez a réteg „eltűnt”, most egyre lejjebb kell menni, de már onnan is zavaros víz jön felszínre, tele szennyeződéssel. Ha át tudnánk világítani az országot, egy lyukakkal szaggatott földfelszínt látnánk, tele a több százezernyi fúrt kút által okozott tájsebbel, s egyre apadó vízkészletekkel – fogalmazott egyikük. D. J.

A Norvégiában tartózkodó honvédelmi miniszter szerint augusztustól már hatékony és magasszínvonalú lesz hazánk légvédelme.