A háztartási gépek tartós használatát célozza az Európai Bizottság új tervezete, amely többek között arra kötelezné a gyártókat, hogy minimum 5, maximum 10 évig biztosítsák az eladott termékek javíthatóságát – olvasható a BDO Magyarország pénzügyi tanácsadó cég honlapján. A tervezet szerint így érhető el, hogy a termékeknek az utóbbi években folyamatosan egyre rövidebbé váló csereciklusa újra kitolódjon, ezzel gátat vetve az e-hulladék mennyiségének drasztikus növekedésének, azaz végeredményben fenntarthatóbbá váljon az érintett szegmensek működése.
Az új tervezet értelmében az eladóknak (illetve gyártóknak) a jótállási, illetve a szavatossági időszak alatt kötelező lesz javítani a termékeket, kivéve, ha ennek költsége magasabb, mint a termék kicserélése. A tervezet újdonsága, hogy a kétéves szavatossági időszak után is kötelezné egyes termékkörök gyártóit arra, hogy biztosítsák a javítást a vásárlástól számított 5-10 éves jogvesztő határidőig. Ilyen termékek többek között a hűtők, mosógépek, porszívók, televíziók, de az EU mérlegeli, hogy a kötelezettség az okostelefonokra és tabletekre is kiterjedjen.
Az Európai Bizottság emellett egy olyan online felület létrehozását is előírná, ahol könnyedén kereshetővé válhatnak a lokális javítószolgáltatók, szervizek, az ehhez kötődő kötelezően fenntartandó szolgáltatók köre, illetve transzparens módon összehasonlíthatóvá válnának az árazásaik. Mindez növelheti a szervizszolgáltatások közti versenyt, és ez az árak csökkenéséhez vezethet. Azonban a Bizottság előterjesztését az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak is el kell fogadnia.
Ha elfogadják a tervezetet, akkor jelentős változások várhatók az érintett termékek piacain és a szereplők erőviszonyaiban. A szélesebb körben elérhető szervizfeltételek és egyszerűbb javíthatóság miatt az új belépők „fenyegetése” és ezáltal az iparági verseny várhatóan növekedni fog a javítási szektorban. Vásárlói, azaz felhasználói oldalról kétségtelen haszon, hogy az EU-ban élő fogyasztók jelentős megtakarításokat érhetnek el, a Bizottság tervezete csak a mostani szegmensnél ezt 176,5 milliárd euróra prognosztizálja a következő 15 évben.
A szabályozásra már régóta szükség lenne, ugyanis a hétköznapok tapasztalatai - garanciális időszak után néhány hónappal elsötétülő LCD tévé, hirtelen meghibásodó hároméves mosógép, túlforrósodás miatt kidobott, egyébként még újszerű porszívó – azt mutatják, hogy a gyártók az elektromos háztartási eszközöket ma már nem az örökkévalóságnak tervezik. Szerelők és fogyasztóvédő oldalak tanúsága szerint szinte minden műszaki eszközbe található egy-egy olyan alkatrészt, amely jelentősen lerövidítheti az adott berendezés élettartamát. A túl korán, de már a garanciális idő lejártát követően jelentkező meghibásodást a szerelők szerint okozhatja például egy túlmelegedő, rossz helyen elhelyezett kondenzátor, egy silány anyagból készült kapcsoló – a lehetőségek palettája szinte végtelen. Az eredmény sokszor az, hogy a drága vagy néhány év múlva már elérhetetlen pótalkatrész miatt a tulajdonos kénytelen lesz új terméket vásárolni. Szakemberek szerint a legnagyobb márkák termékeinek megvásárlása sem feltétlenül jelent garanciát a tartósságra.