Szélerőművek;

- Vihar előtti csend

De mit csinál a szél, ha nem fúj? – talán ezen a kérdésen méláznak még mindig az Energiaügyi Minisztériumban, amelyet azzal bízott meg a kormány, hogy március végéig söpörje el a szélerőműépítések előtti akadályokat. No nem teljesen önszántából döntött így a kabinet: az EU többek között e feltételhez kötötte az ezermilliárdos támogatás kifizetését.

Bár világszerte széltornyok egyre szaporodó százezrei termelik a megújuló forrású, környezetbarát ingyenáramot, a Fidesz-KDNP-kormány – de különösen Orbán Viktor - a kezdetektől hazug, zagyva, manipulatív érvekkel támadja az eljárást. Zúg – mondják. Nem zúg jobban, mint egy autóút vagy egy kisebb üzem – válaszolja a tudomány. Csúnya. Hát, ízlés kérdése, de akadnak, akitet egy atomerőmű látványa sem tölt el sugárzó boldogsággal. Megöli a madarakat és a denevéreket. Hazugság. Magyarországon alig ismert ilyen eset. Madárvonulási útvonalba nem is építhető szélerőmű, szükség esetén leállíthatók, a madarakat igyekeznek festéssel elijeszteni, illetve a repülő állatok jóval nagyobb számban hullanak el villanyvezetékeken, üvegfelületeken, vagy épp napelemeken. Aztán: Magyarországon nem fúj a szél. Ez akkora széllelbélelt ökörség, hogy a legújabb turbinák éppenséggel a hazaihoz hasonló, közepes adottságok mellett termelik a legtöbb áramot. Jó, de nálunk jobban süt a nap, mint fúj a szél. Ez, ha igaz lenne, sem indokolna tilalmat, de persze hazugság. Míg a kormány magabiztosan ismételgetett állítását semmilyen, érdemi kutatás nem támasztja alá, több, tényeken alapuló tanulmány bizonyítja, hogy a hazai szélerőművek kihasználtsága meghaladja a napelemekét. Aztán: termelésük kiszámíthatatlan. Amióta meteorológia létezik, ez sem teljesen igaz. Ráadásul napelemekkel együtt jóval kiegyensúlyozottabb termelést adnak. Na de mi van, ha nem süt a nap és nem fúj a szél, he?! - kérdezi kigúvadt szemekkel Orbán és a mögéje bújt energialobbi. Nyugi, semmi gond! Ha a Nyugaton már bevett igényszabályozási és -csökkentési módszerek nálunk még kevéssé elterjedtek is, ilyenkor léphetnek be a nem időjárásfüggő, például akkumulátor-, növény-, biogáz-, vagy földhő-alapú blokkok. Ez is egy szakma. Nem csak az, hogy akkor minél több gáz- és atomblokkal szórjuk tele Magyarországot, illetve addig üssük a légszennyező, elavult Mátrai Erőművet, amíg még pöfög, mert az a tuti, pardon, Orbán olvasatában a keresztényi. Aztán: a helyi lakosság tiltakozik. Hazugság. A környékbeliek egyetértése nélkül nem épülhet semmi. Általános tapasztalat, hogy a szélerőműveket leginkább az ott élők támogatják, maguk nem tapasztalván azt a tömérdek sületlenséget, amit az iparágra szór a kormánypropaganda. A tűrhető kellemetlenségeket pedig bőven ellensúlyozhatja az anyagi előny.

Az egészben mégis az a szörnyű, hogy a kormányfő a szélerőművekre változatlanul úgy tekint, mint amit megint Brüsszel akar ránk erőltetni és nem mint amelyek az ország, a nemzet elemi érdekét szolgálnák. Semmi kétségem: Orbán a jövőben is, Don Quijote-i elhivatottsággal folytatja a széllel szembeni pávatáncát.

Beugró