Hétfőn országszerte több ezer pedagógus szüntette be a munkát a sztrájkot meghirdető Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) ügyvivője szerint, hogy így tiltakozzanak az Orbán-kormány “oktatáspolitikája” és a készülő új státusztörvény ellen, amellyel kabinet egyebek mellett megszüntetné a pedagógusok közalkalmazotti státuszát és az eddiginél is több munkaterhet róna rájuk. Nagy Erzsébet lapunknak azt mondta, számos visszajelzést kaptak olyan intézményekből, ahol a tantestület közel száz százaléka vállalta a sztrájkot.
Nem mindenhol ment gördülékenyen a munkabeszüntetés megszervezése, a PDSZ ügyvivője szerint voltak olyan esetek is, amikor az intézményvezető vagy a fenntartó (tankerület, illetve egyház is), kifejezetten megtiltotta a sztrájkot.
Az egyik érintett iskolában például az igazgató „elfelejtette” tájékoztatni a szülőket a pedagógusok munkabeszüntetéséről, ezért jogellenesnek nyilvánította azt. - Ilyen egyszerűen nincs, ha az intézményvezető mulasztott, ő nem tartotta be az előírásokat, nem lehet a sztrájkot törvénytelennek nevezni – fogalmazott Nagy Erzsébet. Beszámolt olyan esetekről is, amikor az intézményvezetés a még csak tervezet formájában létező státusztörvény előírásaival próbálta lebeszélni a tanárokat a sztrájkról,
például, hogy a tiltakozókat bármikor áthelyezhetik másik intézménybe, vagy ha elmaradnak a tanórák, akkor július 15-éig meghosszabbíthatják a tanévet.
A munkabeszüntetés mellett más tiltakozó akciókra is sor került, Budapesten diákok és pedagógusok egy kisebb csoportja ülősztrájkba kezdett a Belügyminisztérium bejárata előtt, a szegedi Gregor József Általános Iskola előtti járdára pedig szülők írtak fel biztató üzeneteket, volt, aki süteményt is vitt a sztrájkolóknak. Ugyancsak Szegeden tanárok és szülők 150 darab, vörösre festett kavicsot helyeztek el a Szegedi Tankerületi Központ épülete előtt, amelyek azokat a helyi pedagógusokat szimbolizálták, akik már jelezték, ha a kormány bevezeti a státusztörvényt, elhagyják a tanári pályát. A városban a sztrájkolók száma is magas volt, több mint húsz általános iskolában, gimnáziumban és szakképző intézményben tiltakoztak a pedagógusok, oktatók.
Itt a sztrájk napja, hétfő reggel diákok és tanárok foglalták el a Belügyminisztérium bejáratátDe sztrájk volt egyebek mellett gyöngyösi, szolnoki, pécsi, békéscsabai, keszthelyi, kecskeméti, esztergomi, szentesi, makói, érdi, nyergesújfalui, sashalmi, ácsi, répcelaki, gödi, domaszéki oktatási-nevelési intézményekben is. Volt, ahol a szülők is szolidárisak voltak, például a Szentistvántelepi Általános Iskolában csak a diákok 4 százaléka jelent meg reggel. Az iskolák pedagógusai mellett munkabeszüntetéssel tiltakoztak a Csongrád Megyei Pedagógiai Szakszolgálat dolgozói, valamint több óvoda pedagógusai is. A kispesti Bóbita Óvodában nem a sztrájkot, hanem a polgári engedetlenséget választották.
A PDSZ ügyvivője, Nagy Erzsébet lapunknak azt is elmondta, kedden újabb egyeztetés lesz a Belügyminisztériumban a szakszervezetek és a köznevelési államtitkárság között.