Az EU-Ukrajna társulási megállapodás szerinti kereskedelmi engedményeket kiegészítő, ideiglenes kereskedelmi liberalizációról szóló rendelet megújításáról döntöttek pénteken az uniós tagállamok nagykövetei – adta hírül az EUrologus.
A portál értesülése szerint egyetlen tagállam sem jelzett kifogást az erről szóló döntéssel szemben. Formális szavazás nem volt, az elnökség pusztán megállapította, hogy a szükséges minősített többség rendelkezésre áll.
A június 5-én lejáró intézkedéseket egy évvel hosszabbítják meg. A vám alkalmazásának felfüggesztése a gyümölcsökre, zöldségekre, továbbá a vámkontingens alá tartozó mezőgazdasági termékekre és feldolgozott mezőgazdasági termékekre vonatkozik.
Az Európai Bizottság adatai szerint
az EU Ukrajna legnagyobb kereskedelmi partnere, 2021-ben kereskedelmének 39,5 százalékát adta, míg Ukrajna az EU 15. legnagyobb kereskedelmi partnere (uniós kereskedelem körülbelül 1,2 százaléka).
Emlékeztetnek, nemrég Magyarországon kívül több tagállamban (Lengyelország és Szlovákia) is megtiltották az ukrán gabona importját.
Itt a bejelentés, Magyarország megtiltja a gabona és a mezőgazdasági termékek importját UkrajnábólLengyelország megtiltotta az ukrajnai gabona- és élelmiszerimportotLéptek a szlovákok is, leállítják az ukrán gabonaimportotEnnek az oka, hogy az eredetileg csak tranzitáruként megjelenő ukrán gabona lenyomta a felvásárlási árakat, ami a gazdák körében komoly tiltakozást váltott ki. Emiatt tárgyalások kezdődtek az érintett tagállamok és az Európai Bizottság között, utóbbi javaslatot tett, és jelenleg is egy kárpótlási csomagot állítanak össze Brüsszelben.
A mostani megállapodás azonban nem tartalmaz semmiféle kivételt vagy kedvezményt. A portál svéd elnökségi forrásokból megtudta, hogy ez a téma azért nem került elő, mert az EB és az öt érintett tagállam közötti viták párhuzamosan zajlanak.
A moratórium meghosszabbítását csütörtökön az Európai Parlament (EP) Nemzetközi Kereskedelmi Bizottsága (INTA) is megszavazta. Ez alapján fog két hét múlva dönteni az EP plenáris ülése, majd a tagállamok miniszteri szinten hozzák meg a végső, formai döntést.
A parlamenti szakbizottságban a képviselők 27 szavazattal, 1 ellenében és 7 tartózkodás mellett fogadták el a jelentéstervezetet. A hét tartózkodó között volt a fideszes Schaller-Baross Ernő, aki közleményében azt írta: „Az adatok egyértelműek: sokan visszaélnek az ún. szolidaritási folyosókkal, amelyek elvileg arra szolgálnak, hogy Ukrajna harmadik, élelmezési gondokkal küzdő országokba szállítson gabonát. A valóságban azonban a harmadik országokba irányuló export 2021-hez képest csökkent, az Ukrajnával szomszédos tagállamokba pedig jelentősen nőtt. Ez komoly piaci zavarokat okoz Ukrajna nyugati szomszédainál, így Magyarországon is. A kukorica behozatala közel 7000%-kal, míg a búzáé 1000%-kal nőtt tavaly 2021-hez képest”.
– Ukrajna mellett állunk, de nem engedjük, hogy a háború árát a gazdáink fizessék meg – ezt pedig a szintén fideszes Győri Enikő, a bizottság póttagja mondta.