Azt az ígéretet tettem, hogy nem lesz orosz társulat a színházi olimpián, mint ahogy nincs is – jelentette ki a Magyar Nemzetnek adott nyilatkozatában Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház igazgatója, a budapesti 10. Nemzetközi Színházi Olimpia szervezője, miután a kijevi Ivan Fanko Színház társulata bejelentette, hogy orosz jelenlét miatt lemondja a részvételt a találkozón.
A Népszava hétfőn a magyar sajtóban először írt az ukrán teátrum döntéséről, amelyet azzal indokoltak, hogy a színházi olimpián játsszák a szentpétervári Alekszandrinszkij Színház művészeti igazgatójának, Valerij Fokinnak a REX című darabját és egy általa rendezett Petropolisz című filmet is. Utóbbi egyik szereplője Anton Sagin, Vlagyimir Putyin rezsimjének ismert híve, aki nyíltan támogatja az Ukrajna ellen indított háborút, a Rosszija-1 állami televízióban pedig többször beszélt már azokról az atrocitásokról, amelyeket állítása szerint ukránok követtek el oroszok ellen a megszállt ukrán régióban, Donbászban.
Egy ukrán színház lemondta a részvételt a budapesti színházi olimpián, mert mégis részt vehetnek oroszok rajtaVidnyánszky Attila mindebből azt ismerte el, hogy Valerij Fokin a találkozót szervező nemzetközi bizottság tagja, de – hívta fel a figyelmet a Népszavával összhangban – a REX nem szerepel a színházi olimpia hivatalos programjában, attól teljesen függetlenül a Nemzeti Színházban játsszák. Ami a Petropoliszt illeti, azt az állítása szerint éppen ukrán kérésre vették ki a hivatalos programból, a Színházi és Filmművészeti Egyetem programja lett. Az Ivan Franko Színház – fűzte hozzá – úgy mondott igent a budapesti részvételre, hogy minden feltételt és körülményt ismert.
Saját bevallása aszerint Vidnyánszky Attila tudja, hogy az ukránok rettenetesen nehéz helyzetben vannak, és nagyon sajnálja őket, de ebben a helyzetben sokszorosan fontosnak tartja, hogy „kapaszkodjanak egymásba”, ne engedjék el egymást, ne szakítsanak meg minden kapcsolódási pontot, azt, ami „lerombolódik”, a kultúra emberei próbálják visszaépíteni valahogy.
Mi akkor is hívtuk őket, amikor még nem volt háború. Nekünk akkor is érdekesek voltak, és barátként tudtunk együttműködni, még Beregszászba is meghívtam őket, azzal a tudattal, hogy viszontmeghívásra soha nem számítok, mert Ukrajnában az elképzelhetetlen, hogy egy nemzetiségi színház az ottani Nemzeti Színházban bemutatkozzon
– emlékeztetett a Nemzeti Színház igazgatója. Azt az ukránok egyébként világosan jelezték, hogy minden olyan felszólítást elfogadhatatlannak tartanak, amely „politika nélküli párbeszédet” vagy „hídépítést” vár tőlük. A kijevi teátrum két darabbal – a Brecht-féle 1941-es Állítsátok meg Arturo Uit!, illetve a Caligula – jött volna Budapestre.