Biztonsági szempontból jó, politikai, jogi, gazdasági és szociokulturális szempontból lesújtó a sajtó helyzete Magyarországon – derül ki Riporterek Határok Nélkül (RSF) 2023-as jelentéséből.
A nemzetközi újságíró-szervezet friss sajtószabadság-listáján Magyarország az egy évvel ezelőtti 85. helyéhez képest 13 helyet javítva a 72. lett, amivel még ,mindig a problematikus kategóriába tartozik. Jelentésében az RSF emlékeztet, hogy 2010-es hatalomra kerülése óta Orbán Viktor kitartóan támadja a független sajtót, pártja, a Fidesz pedig a magyar média 80 százalékát a kezében tartja. A sajtó működését felügyelő hatóságok kvázi felmentették magukat a feladat alól, amelyet elvégezni kötelességük lenne, és nem vizsgálják azt a hatalmi koncentrációt, amely a tulajdonosi viszonyokat jellemzi. Ennek a hatalmi koncentrációnak az egyik fő eszköze a Közép Európai Sajtó és Média Alapítvány (KESMA), amelyen kívül a független sajtó az RTL, a Népszava és a 24.hu révén őrizhet erős pozíciókat.
Ami a gazdasági környezetet illeti, Magyarországon nem jellemző a pénzért kínált tartalomszolgáltatás, a sajtó fenntartható működését a párthűségtől függően ítélt állami hirdetések diszkriminatívnak számító elosztása fenyegeti – állapítja meg az RSF.
Négy hetilap közösen pert indít az Orbán-kormány ellen az állami hirdetések egyenlőtlen elosztása miattAnnak, hogy Magyarország egy év alatt a 85. helyről a 72. helyre léphetett előre, nem a sajtószabadsághelyzetének a javulása, hanem az az oka, hogy más országokban jelentősen romlott a helyzet.
Mint az elmúlt hét évben mindig, az RSF sajtószabadság- listáját Norvégia vezeti, Írország a második, Dánia a harmadik. Az utolsó három helyezett Vietnam, az a Kína, ahol a legtöbb újságírót ítélik el az egész világon, az utolsó helyen pedig Kim Dzsong Un diktatúrája, Észak-Korea áll. A nemzetközi újságíró-szervezet szerint a fakenews-ipar jelenti a fő kihívást, amellyel a médiának meg kell küzdenie szerte a világon.