Még a nagyhéten jelent meg a Magyar Nemzeti Bank tanulmánya, amelyben a hazai gazdaság pillanatnyi állapotát elemezték. Az értekezés már önmagában is figyelemre méltó megállapítása szerint például az Európában egyedülállóan magas inflációnak csak egyharmadáért felelősek a külső tényezők (Brüsszel, háború), viszont a pénzromlás nagyjából egyharmadát a kormány botor intézkedései okozzák. Minő érdekes hang a propagandaszólamok áradatában…
A még fennmaradó harmad okozóját az MNB a piaci szereplők magatartásában jelöli meg. Erről a médiumok igen hangzatos címekkel számoltak be. Például: „A kapzsiság hajtja a drágulást! A mohó cégek is felelőssé tehetőek a kiugró áremelkedésekért!”
Egy pillanatra most tekintsünk el attól, hogy jobb sorsra érdemes országunk politikai és gazdasági hatalmasságait kielégíthetetlen harácsolási vágy jellemzi, és ezért kicsit furcsa az egyik legfontosabb gazdasági-pénzügyi szervezet tanulmányában a kapzsiság káros hatásairól olvasni.
Ennél sokkal érdekesebb, hogy – úgy látszik – a magyar jegybank nincs tisztában azzal: a hazánkban (is) fennálló gazdasági rendet kapitalizmusnak hívják… Vagy csak azt nem tudják, hogy ebben a rendszerben – olykor a politika diktálta látszatintézkedések ellenére is – a vállalatok magatartását a profitérdek határozza meg?
A piacgazdaságban működő cégek szemére hányni, hogy bevételeik és nyereségük növelésére törekszenek, nagyjából olyan, mintha egy tigristől számon kérnénk, hogy miért eszik húst.
—
A cikkben megjelenő vélemények nem feltétlenül tükrözik szerkesztőségünk álláspontját. Lapunk fenntartja magának a jogot a beérkező írások szerkesztésére, rövidítésére.