Hét százalékkal csökkent az EGT-n kívüli ingatlanbefektetők aránya a magyar piacon – tudatta az MTI-hez hétfőn eljuttatott közleményében a Duna House ingatlanközvetítő.
A magyar ingatlanpiacon tavaly megvalósult mintegy 125 ezer tranzakción belül 2524 esetben voltak olyan külföldi befektetők a vásárlók, akiknek ingatlanvásárlási kérelmet kellett benyújtaniuk, mert nem az Európai Unió, az Európai Gazdasági Térség (EGT), valamint Svájc állampolgárai voltak.
Benedikt Károly, a Duna House PR- és elemzési vezetője közölte, az, hogy tavaly elmaradt a nagyobb mértékű árcsökkenés a magyar ingatlanpiacon, a külföldi állampolgárok ingatlanvásárlási hajlandóságát is befolyásolta.
Az ingatlanszerzési kérelmek többsége (73 százaléka) fővárosi házra vagy lakásra vonatkozott. A fővárost Pest, majd Zala és Győr-Moson-Sopron vármegye követte a befektetési szempontból népszerű térségek listáján.
A legaktívabbak továbbra is a kínai ingatlanvásárlók a magyar piacon, arányuk azonban a 2021-es 36,3 százalékról 31,5 százalékra csökkent tavaly. A kínaiak körében a legkedveltebb terület a fővároson belül Angyalföld, Erzsébetváros és Kőbánya volt tavaly – írták.
Az ukrán vásárlók aránya 2,5 százalékponttal emelkedett az előző év adataihoz képest, így az ukrán lett a negyedik legtöbb magyar ingatlant szerző csoport 2022-ben – tették hozzá. Az orosz befektetők aránya közel 1 százalékpontot nőtt 2021-hez mérten, számukra továbbra is főként Hévíz, valamint a főváros XIII. kerülete volt vonzó.
Az izraeli befektetők aránya 2 százalékponttal 7,41 százalékra emelkedett, az általuk lezárt tranzakciók közel fele a VI. kerületben történt.
Számottevő, 5 százalék feletti arányban szereztek ingatlant tavaly Magyarországon az Egyesült Királyság állampolgárai is, akik főként a IX. kerületi lakásokat részesítették előnyben. Az ügyletek közel 4,2 százalékában szereplő amerikaiak fő célpontja a Pest vármegyei Sóskút volt.
A beérkező kérelmek közül 40 esetben hozott elutasító határozatot a kormányhivatal – jelezte a Duna House közleményében.