sorozat;magyar filmek;Aranybulla;Magyar Mozgókép Díj;

Az Aranybulla kaphatja a legjobb tévésorozatnak járó díjat

A Magyar Mozgókép Díjra jelölték a kategóriájában, amivel bizonyára a mű 1,1-es IMDb-értékelésével szolgált rá.

Bár Rákay Philip kormánypárti influenszer újabban sportot űz abból, hogy a magyar történelem jelentős eseményeit gyalázza meg audiovizuális formában, a Magyar Mozgókép Díjra így is komoly esélye van az Aranybulla című sorozatnak, amely - mint azt korábbi kritikánkban jeleztük - Törőcsik Franciska alakítását leszámítva gyakorlatilag értékelhetetlen: rosszul instruált színészek szenvedtek kisiskolás szintű dialógusokkal, masszív aktuálpolitikai-ideológiai felhang mellett.

Az 1 milliárdos költségvetésű Aranybullát a legjobb tévésorozat díjára jelölték annak ellenére, hogy a Kriskó László által rendezett sorozat IMDb értékelése 1,1-es - ezzel pedig olyan klasszikusokat utasított negatív értelemben maga mögé, mint a 2008-as Kis Vuk, az Álom.net, vagy az Elkxrtuk. Igaz, riválisok azért még akadnak a legjobb tévésorozat díjára: ilyen A Király (Zomborácz Virág-Kovács István-Kovács Dániel Richárd), A besúgó (Szentgyörgyi Bálint-Mátyássy Áron-Miklauzic Bence), az Elveszett idők (Nagy István) és a Hazatalálsz (Mátyássy Áron, Hajmási Péter, Bánovits Ottó, Kubinszky Péter, Buday Balázs) is.

Persze más kurzusfilmek is vannak az esélyesek között, ilyen például a Blokád, amelyet nem kevesebb, mint 14 díjra jelöltek - hívja fel a figyelmet a hvg.hu. A lap közzétette a teljes jelöltlistát is, ezek a következők:

Legjobb játékfilm:

Magasságok és mélységek (Csoma Sándor)

Hat hét (Szakonyi Noémi Veronika)

Blokád (Tősér Ádám)

Larry (Bernáth Szilárd)

Az almafa virága (Szűcs Dóra)

Legjobb egészestés dokumentumfilm:

Aki legyőzte az időt – Keleti Ágnes (Oláh Kata)

A kinematográfus (Medvigy Gábor-Bollók Csaba)

Béke - A nemzetek felett (Tősér Ádám)

Szabadító (Hajnal Gergely)

A döntés (Vízkeleti Márton-Ugrin Julianna)

Legjobb rövid dokumentumfilm:

Az Aranyvonat legendája (Szász Attila)

Örököse a nemzet (Novák Emil)

A maga természete szerint (Ugron Zsolna, Szebeni Zsuzsanna, Bertha Lívia)

A moszkvai fogoly (Pajer Róbert)

Olimpiai álom Erdélyben (Szarka Nóra)

Legjobb animációs film:

Városi legendák (Glaser Kati)

Toldi (Jankovics Marcell-Csákovics Lajos)

Intermission (Bucsi Réka)

Műanyag égbolt (Bánóczky Tibor-Szabó Sarolta)

Cigánymesék – Valaha madarak voltunk (Horváth Mária)

Legjobb kisjátékfilm:

Pragma (Szelestey Bianka)

Sose lesz vége (Somossy Barbara)

Affrikáta (Gyimesi Anna)

Café Marylin (Reszeli Soós András)

Vigyél el (Oláh Kata)

Legjobb tévéfilm:

Az énekesnő (Vitézy László)

Örök hűség (Iványi Marcell)

Pacsirta (Paczolay Béla)

A helység kalapácsa (Dombrovszky Linda)

Kék, kék, kék (Szűcs Gábor) 

Legjobb elsőfilm:

Hat hét (Szakonyi Noémi Veronika)

Magasságok és mélységek (Csoma Sándor)

Zanox-Kockázatok és mellékhatások (Baranyi Benő)

Larry (Bernáth Szilárd)

Blokád (Tősér Ádám)

Legjobb rendező:

Csoma Sándor (Magasságok és mélységek)

Szakonyi Noémi Veronika (Hat hét)

Bernáth Szilárd (Larry)

Kerékgyártó Yvonne (Együtt kezdtük)

Tősér Ádám (Blokád)

Legjobb női főszereplő:

Stork Natasa (Veszélyes lehet a fagyi)

Pál Emőke (Magasságok és mélységek)

Román Katalin (Hat hét)

Csonka Eszter (Szelíd)

Bánovits Vivianne (Az énekesnő)

Legjobb férfi főszereplő:

Seress Zoltán (Blokád)

Trill Zsolt (Magasságok és mélységek)

Vilmányi Benett (Larry)

Mészáros Máté (Nyugati nyaralás)

Ifj. Vidnyánszky Attila (Blokád)

Legjobb operatőr:

Nagy András (Blokád)

Tóth Levente (Magasságok és mélységek)

Győri Márk (Hétköznapi kudarcok)

Fecske Flóra, Vecsernyés János (Béke - A nemzetek felett)

Dévényi Zoltán (Hat hét)

Legjobb forgatókönyvíró:

Köbli Norbert (Blokád)

Szentgyörgyi Bálint-Boros O. István-Maruszki Balázs (Együtt kezdtük)

Ljasuk Dimitry (Jóreménység sziget)

Szakonyi Noémi Veronika, Vincze Máté Artúr, Daoud Dániel (Hat hét)

Csoma Sándor (Magasságok és mélységek)

Legjobb hangmérnök/hangmester:

Péterffy Máté (Blokád)

Tőzsér Attila (Együtt kezdtük)

Vajda Bodnár Dávid (Magasságok és mélységek)

Erdélyi Gábor (A másik érintése)

Varga Tamás (Almafa virága)

Legjobb zeneszerző:

Moldvai Márk (Blokád)

Asher Goldshmidt (A besúgó)

Balázs Ádám (Magasságok és mélységek)

Pacsay Attila (Átjáróház)

Barabás Lőrinc (A másik érintése)

Legjobb vágó:

Makk Lili (Blokád, A besúgó)

Duszka Péter Gábor (Együtt kezdtük)

Márton Dániel (Magasságok és mélységek)

Kis André (Zanox-Kockázatok és mellékhatások)

Hargittai László (Hat hét)

Legjobb díszlettervező:

Pataki Tamás (Blokád)

Láng Imola (A besúgó)

Czigler Balázs és Vati Tamás (Örök hűség)

Nyitrai Anna (Magasságok és mélységek)

Horváth Viktória (Béke - A nemzetek felett)

Legjobb jelmez:

Klimó Péter (Nyugati nyaralás)

Kemenesi Tünde (Blokád)

Bárdosi Ibolya (Átjáróház)

Nyitrai Karola és Kakas Réka (Magasságok és mélységek)

Breckl János (Béke - A nemzetek felett)

Legjobb maszk:

Görgényi Réka (Blokád)

Petrilla Orsolya (Együtt kezdtük)

Frank Éva (Almafa virága)

Vozák Timi (Veszélyes lehet a fagyi)

Jakóts Katalin (Béke - A nemzetek felett)

Legjobb férfi mellékszereplő:

Horváth Lajos Ottó (Magasságok és mélységek)

Kövesi Zsombor (Együtt kezdtük)

Thuróczy Szabolcs (Larry)

Szarvas József (Az énekesnő)

Gáspár Tibor (Blokád)

Legjobb női mellékszereplő:

Tóth Ildikó (Blokád)

Tankó Erika (Magasságok és mélységek)

Szandtner Anna (Larry)

Balsai Móni (Hat hét)

Kerekes Vica (Hétköznapi kudarcok) 

A díjak odaítéléséről egy elviekben szakmai zsűri dönt, amelynek elnöke Koltai Lajos, a kormányzati befolyás alá került Színház- és Filmművészeti Egyetem osztályvezetője. A zsűri további tagjai Dobó Kata színész-rendező, Bakos Katalin szerkesztő-rendező, Pesti Ákos filmproducer és Vecsernyés János rendező-operatőr. A díjátadó június 10-én lesz.