Ukrajna;rezsi;koronavírus;

- Most télen több embert ölhettek meg a magas energiaárak, mint a Covid-19 Európában

Az Economist szerint ha az áram ugyanannyiba került volna, mint 2020-ban, 68 ezerrel kevesebb haláleset történhetett volna.

Az Economist számításai szerint hatvannyolcezer életet követelhetett Európában a legutóbbi tél során az, hogy jelentősen megemelkedtek az energiaárak, ami magasabb szám, mint a koronavírus okozta halálozások ugyanebben az időszakban. A kutatást elsőként a hvg.hu vette észre.

A gazdasági lap felidézi: miután 2022 februárjában Vlagyimir Putyin orosz elnök megtámadta Ukrajnát, csökkentette az Európába irányuló gázexportot, és megugrottak az energiaárak. Az áram és a gáz ára tavaly télen 69, illetve 145 százalékkal emelkedett a két évvel korábbihoz képest. A magas energiaárak pedig emberéleteket követelnek, a nem megfelelően fűtött otthonokban nő a szív és a tüdő megbetegedésének a kockázata – hangsúlyozzák.

Az Economist a 2015 és 2019 közötti időszak halálozási adatait vetette össze a 2022 novembere és 2023 februárja közöttiekkel, az általuk vizsgált 28 európai országban pedig 7,8 százalékos növekedést figyeltek meg.

Ezt a cikk szerint több tényező is okozhatta:

  • a tavaly télen elhunytak közül csaknem 60 ezren haltak meg a koronavírus következtében. A járvány valószínűleg ennél több halálesetért felelős, de vélhetően nem a teljes számot okozta. 2020 márciusa és 2022 szeptembere között a többlethalálozás 79 százalékáért nevezték meg a koronavírust felelősnek, míg a legutóbbi télen a 40 százalékáért.

  • az időjárás ugyancsak befolyásolhatja a halálesetek számát, a decemberi hideget a halálozási arány növekedése kísérte. A legutóbbi tél azonban enyhébb volt a 2015-2019-es átlagnál, így a hideg nem tehető felelőssé a teljes további többlethalálozásért.

Az Economist modellje az egyes országok demográfiai adatait, az energiaárakat és a korábbi télen tapasztalt koronavírus okozta halálesetek számát is figyelembe vette. Szerintük a kilowattóránként körülbelül 0,1 eurónyi áramár-emelkedés 2,2 százalékkal növelheti egy ország heti halálozási adatait. Vagyis a lap szerint

ha az áram ugyanannyiba került volna, mint 2020-ban, a modelljük 68 ezerrel kevesebb haláleset mutatott volna.

Számításaik szerint a kormányok energiaárakat csökkentő beavatkozásai nélkül magasabb lett volna a halálozások száma, és az elmúlt télen 26 600-zal több haláleset történhetett volna Európában.

Egyes érzékenynek minősülő mezőgazdasági termékek a veszélyhelyzet ideje alatt is bejuthatnak az országba.